Emeklilere yazmayı öğretmek, Ana Reyes’in odaklanmasına yardımcı oldu

Bir ilk roman yazarı için, Reese Witherspoon’u sallamak, piyangoyu kazanmanın getirdiği zorlukları çıkardıktan sonra Mega Millions büyük ikramiyesini kazanmak gibidir. Deneyimin neşesi, ona yol açan yalnız çalışma yıllarını dengeleyebilir.

Ancak bir yazar, kitabını hacklerken kendisini finansal ve duygusal olarak tam olarak nasıl besler? Witherspoon tarafından kutsanmış suç romanı The House in the Pines’ın ciltli edebiyat listesinde 2 numaradan giriş yapan Ana Reyes için kilit nokta, Santa Monica College’da yaşlı yetişkinler için haftalık bir otobiyografi dersi vermekti. Reyes bir telefon görüşmesinde “En genç öğrencim 50’li yaşlarının ortalarında ve en yaşlı öğrencim 94 yaşında” dedi. “Bu sınıfta öğrenci asistanı olarak çalıştığım diğer tüm yerlerden daha uzun süre kaldım çünkü burayı seviyorum. Bu öğrencilerden çok şey öğrendim. Bazıları en inanılmaz hayatları yaşadı.”

The House in the Pines, Reye’nin Louisiana Eyalet Üniversitesi’ndeki MFA programı için 2015 tezi olarak oluşturuldu. El yazması, Los Angeles’a taşındığında ona eşlik etti ve burada yerel okullarda İngilizce kompozisyon öğreterek çeşitli işler aldı. Sonunda, Reyes başka bir taslak yazmak için kemerini bağladı – ve bir tane daha, sonra bir tane daha. Witherspoon’un “kesinlikle yenilmez bir gerilim” olarak adlandırdığı kitap, Reyes’in hiç düzenleme yapmadığı uzun bölümler de dahil olmak üzere yedi yıl boyunca yazıldı. Dedi ki: “Kendinden çok fazla şüphe vardı. Zaman zaman kesinlikle bir kenara koydum ve geri dönmeye hiç niyetim olmadı.”

Öğrencileri onu devam ettirdi. Çoğu emekli; Birçoğunun sınırlı yazma deneyimi var. Reyes, “90’larında Londra’daki Blitz’den sağ kurtulan bir öğrencim var. Çocukken ailesinden ayrılmanın ve onu savaş sırasında yanına alan koruyucu bir ailenin yanında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu yazdı.” Bu deneyimi duymak Reyes için güven vericiydi, özellikle de salgın sırasında, havada çok şey vardı.

“Sınıfımdaki bazı öğrenciler ilk kez yoğun ve dramatik deneyimler yaşıyorlar” dedi. “Çok dokunaklı ve komik olabilir. Roman yazmaktan daha riskli geliyor.”

Reyes, kendi ailesinin yaşlı kuşağına nasıl anı yazılacağını öğretme şerefine sahip olmasa da, büyükannesinin sözlerini web sitesinde bulunan bir kitap kulübü kitine gizlice sokmayı başardı. Hilda Reyes’in Guatemala tamales tarifi zaman alıcı olabilir ama yazmak gibi, bu çabaya değer.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.