Emily Henry, turneye çıkmadan ve TikTok olmadan en çok satan kitapları yazmayı anlatıyor

dunyadan

Aktif Üye
Emily Henry hiç kitap turuna çıkmamış ya da bir kitapçıda geleneksel okumaya katılmamıştı. TikTok'ta mevcut değil. Instagram hesabında kitap kapaklarını gösteriyor ve ara sıra bir şeyler dağıtıyor; dolap turları, kurtarma kedileri veya zarif bir şekilde sunulan atıştırmalıklar yoktur.

Henry, kendi deyimiyle “yazar ya da küçük bir ünlü” olmak istemiyor. O bir aşk romanı yazarı, nokta. Bu, popüler roman okuyucularının en sevdikleri yazarlarla belli bir düzeyde yakınlık bekledikleri, tam erişim geçişi çağında alışılmadık, hatta belki de cesur bir yaklaşım.

Yine de, hayranlarının gözünde “EmHen” olan Henry, dört yıl içinde en çok satan beş kitabını 1 numaraya çıkardı. Gişe rekorları kıran son kitabınız “Komik Hikaye” dokuz haftadır en çok satanlar listesinde yer alıyor. Kitap, ilk iki ayında Goodreads'te yaklaşık 60.000 müşteri yorumu topladı ve tişörtler, sweatshirtler, mumlar, kitap ayraçları ve çıkartmalar için bir küçük ev endüstrisini ateşledi.

Henry, 2020'den bu yana ABD'de kitaplarının toplam yedi milyon kopyasını sattı. Romanlarından üçü film uyarlamasına hazırlanıyor. Salı günü Henry, başka bir roman olan “Happy Place”in Netflix'te dizi olarak yayınlanacağını duyurdu.

Henry, “Uçmak gibiydi” dedi. “Son dört yıl sanki sadece 35 saniye sürmüş gibi geldi.”

Yemyeşil Cincinnati'deki Coffee Emporium'un önünde Henry ile sohbet ederken, onun huzur içinde emekli olacağını hayal edemiyordum. Bir Brew Hoo, bir Flying Piggie ve bir Orange Jillius içeren bir menüyü incelerken önemli konuşmaları savuşturarak bir tür irtibat kişisi olduğunu kanıtladı. Eski moda alışveriş merkezi yemek alanlarından bahsetmişken, The Big Adventure'daki Elisabeth Shue'nun You're So Vain'deki Carly Simon ile kesiştiğini ve Henry'nin sarışın, kahverengi gözlü sıcaklığına sahip olduğunuzu hayal edin.

Henry, mahalledeki çim biçme makinelerinin uğultusunu bastırarak, “İnsanları gerçekten seviyorum,” dedi. “Büyük bir gruptayken sesim daha yüksek çıkıyor. Ama ondan sonra tam bir sessizlik içinde eve gidiyorum. Birkaç gün kimseyle konuşmuyorum.”

Henry kariyerine genç yetişkin romanlarının yazarı olarak başladı. Bir telefon, internet ve televizyon sağlayıcısında teknik yazar olarak çalışmaya başlamadan önceki sabah, Dünyayı Bölen Aşk adlı ilk albümünü yazdı. Kablo kutularındaki anlaşılmaz dilin sorumlusu oydu; bu hiç eğlenceli değildi. Henry, kitabı için ilk avansını alır almaz istifa etti – mütevazı bir kitap olduğunu belirtti – ve daha genç izleyicilere yönelik üç kitap daha yazdı veya ortak yazarlık yaptı.

Bir noktada Henry şöyle dedi: “Yaş'ta kendimi bitkin hissettiğim bir noktaya geldim. Söyleyecek başka bir şeyim yoktu.”

Yetişkinlere yönelik ilk kitabı “Beach Read” yeni bir başlangıçtı; hazır bir okuyucu kitlesinin stresi olmadan yazma şansıydı. Pek çok yazar bunu en iyi sorun olarak görecektir, ancak Henry artık istekli yazarlara yerleşik okuyucular olmadan bir proje üzerinde çalışmanın getirdiği mahremiyetin tadını çıkarmalarını tavsiye ediyor: “Aynı neşeyi bir daha asla bulamayacaksınız.”

“Beach Read”, ABD'de Kovid nedeniyle ölenlerin sayısının 100.000'i geçmesinden yaklaşık bir hafta önce, 19 Mayıs 2020'de yayınlandı. Şahsen yazar etkinlikleri, bir restoranda hamburger yemek kadar çılgınca görünüyordu. Bırakın kumda okunacak bir ilk romanı, insanlık için bile mutlu bir dönem değildi bu.

Ancak birçok halk plajı kapalı kalırken “Plaj Okuması” TikTok'ta popüler oldu. Hapsedilen kızlar, dikkatsiz annelere (katılanlar da dahil) bunu yapmaya zorladı. Kitap en çok satanlar listesine girdi ve bir yıldan fazla bir süre orada kaldı.

Amanda Bergeron, “Birçok insan neşe, rahatlık ve sıcaklık getiren ve üzüntüden çekinmeyen bir şey arıyordu” dedi. Kendisi Henry'nin Berkeley'deki editörüdür. “'Plaj Okuması' bunların hepsini sunuyordu.”

Bu, Henry'nin sonraki üç romanının yayınlanmasına kadar süren bir emsaldi: Tatilde Tanıştığımız İnsanlar (2021), Kitap Severler (2022) ve Mutlu Yer (2023). Henry Cincinnati'deki evinde kalırken satışlar kitap kitap arttı.

“Sanırım ben turneye çıkmış olsaydım ve eğer 'Beach Read' pandemi sırasında çıkmasaydı, ekip şöyle düşünecekti: 'Ah, turneye çıktığın için satışlar arttı, bu yüzden artık turneye devam etmelisin' dedi Henry. “Ben turneye çıkmadan da her şey yolunda gittiği için esnek davrandılar çünkü ben ev hanımı olmak istiyordum.”

Henry'yi TikTok'a dahil etmek için erken çabalar vardı. “Sadece 'Hayır' diye düşündüm” diyor. “Instagram ölürse ben de onunla birlikte ölürüm. Bu benim son sosyal medyam.”

Henry şunları ekledi: “Sosyal medya var olmadan önce yazmayı hayal etmeye başladım. En sevdiğim yazarların neye benzediğini bilmiyordum. Onun için bir etkinliğe gitmeyi asla umursamazdım, hatta düşünmezdim. Bir şey varken yazmayı hayal etmek ve sonra tamamen farklı bir şeyken büyümek tuhaf.”

Berkeley halkla ilişkiler müdür yardımcısı Henry, Bergeron ve Danielle Keir, kitapların başarısını Sanny Chiu'nun modern, parlak ve kaliteli kapak tasarımlarına bağlıyor. Chiu, karakterlerin renklerine, omurgalarına ve vücut diline özellikle dikkat ediyor.

Komik Hikaye'de Chiu, Henry'nin ana karakteri için mükemmel pozu bulmakta zorlandı. Chiu, dışlanmış bir çocuk kütüphanecisi olan Daphne'nin “ilk başta biraz kibirli” göründüğünü söyledi. Son enkarnasyonunda zeka, tedbir ve “Ben buna içeceğim” arasında doğru dengeyi bulur. Henry'nin isteği üzerine Chiu, Daphne'nin özgür ruhlu LI'sine (romantik tabirle aşka duyulan ilgi) bir çift sarı Crocs giydirdi.

Henry'nin bu zıt ruh eşlerine dönüşen kişiler adına turneye çıkması bekleniyor muydu? Diğer yazarlar da yolda; Yine imza oturumları var.

Keir, “Bunu araştırmaya devam ediyoruz” dedi. “Ama sonuçta Emily'yi ve romanlarını duyurmanın, hayranların ilgisini çekmenin ve yeni okuyuculara ulaşmanın ilginç ve yaratıcı yollarını bulmaya odaklandık.”

Yani bir görüşme yapılmış olabilir ama herhangi bir izleme planlanmamıştır.

Henry üç ulusal televizyon programında yer aldı: “Günaydın Amerika”, “Bugün” ve “Tamron Hall.” Genellikle gece geç saatlerde yayın partilerine ev sahipliği yapan fantastik yazarlardan ilham alan Berkley, ülke çapındaki kitapçılarda 200'den fazla “Komik Hikaye” yayın partisi düzenledi. Bunlardan 50'den fazlası gece yarısı gerçekleşti ve 20'den fazla mekanın biletleri tükendi.

Leah Koch, “Fantezi okuyucular bağlılık konusunda kendi aralarında rekabet halindeler, ancak üç gün içinde tüm biletlerimiz tükendi” dedi. Aşk romanları konusunda uzmanlaşmış bir yayın şirketi olan The Ripped Bodice'in ortak sahibidir.

22 Nisan'da 100'den fazla meraklı mağazanın Brooklyn şubesine akın etti. Özel çikolatalar ve temalı kokteyller vardı. “Komik Hikaye” renk paletinde sayfa yorumu sekmeleri ve Henry'nin Michigan'daki göl kıyısındaki manzarasından ilham alan sanat baskıları vardı.

Ve aniden Henry'nin kendisi de yüzü gülen başka bir misafir gibi kalabalığın arasında gezindi. Plaj dalgaları, beyaz Mary Janes ve baskılı martini bardaklarıyla soluk pembe bir elbise giymişti.

Sürpriz görünümün videosunda okuyucular heyecanlı, coşkulu ve anı kendi telefonlarında yakalamaya kararlılar. Bir hayran inanamayarak “Aman Tanrım, aman Tanrım” diye bağırdı ve sanki gözlerinin ona oyun oynamadığından emin olmak için kalabalığı inceledi.

Henry şaşkınlıkla, Merhaba, ben Emily, dedi. Tamamen rahatlamış olmasa da muzaffer görünüyordu.

Henry, “Tanıdığım insanlar vardı çünkü yıllardır kitaplarımın sosyal medyada tanıtımını yaptıklarını görüyordum” dedi. “Bu gerçekten çok özel ve güzeldi. Ama okuyucu kitlemin gerçekten güzel yanı, benim dışımda bir şey olması. Burası insanların arkadaş edindiği bir topluluk.”

“Komik Hikaye”nin ciltli versiyonu, neredeyse iki katı maliyete rağmen, ilk dört haftasında “Beach Read”in ciltsiz versiyonundan yüzde 850 daha fazla sattı. Mayıs ayının sonunda kitap hâlâ Cincinnati'deki birçok kitapçının önündeydi.

Ama Coffee Emporium'daki herhangi biri Henry'yi tanıdıysa kameralarını çıkarmadı. Kocasıyla birlikte eve gitmek üzere ayrılırken Henry, bir VIP, yerel kodaman ya da kitapları okurlarını gece yarısı kitapçılara çeken biri gibi caka satmıyordu. Bunun yerine Henry, işe geri dönmeye hazır bir yazarın kararlı yürüyüşüne sahipti.