Gabrielle Zevin Edith Wharton'u seviyor ama “Ethan Frome”u sevmiyor

dunyadan

Aktif Üye
Başucu masanızda hangi kitaplar var?

Bu çok kişisel bir soru! Bir yazar olarak yıllardır kitaplardan çekinmeden bahsettim ama yine de okumanın biraz özel olması gerektiğine inanıyorum. Ama tamam. Başucumda okuduğum en sevdiğim kitap ciltsiz kitaptır, ancak şu anda ders kitabı kadar ağır bir şey okuyorum, yani Nick Drnaso'nun Oyunculuk Dersi adlı inanılmaz derecede zekice hazırlanmış bir çizgi romanı. Ayrıca yığınımda iki ciltli kitabım var: Isabella Hammad'ın Enter Ghost'u ve Zadie Smith'in The Fraud'u.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Yeni şeyler geldikçe eski şeyler geri itilir. Çok kalabalıklaştığında evimin yakınındaki Küçük Özgür Kütüphane'ye bağış yapıyorum. Eşim ve ben birisinin bağışlarımızı kabul etmesinin kaç gün sürdüğünü takip etmeyi seviyoruz.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

8 yaşındayım. Kimse benden bir şey istemiyor ve okumak dışında hiçbir şey yapamıyorum. Belki Anne of Green Gables'ı okurum. Zaman sonsuz bir şekilde ilerliyor.

Bir edebiyat eserinde sizi en çok etkileyen şey nedir?

Karakter. Bir yazar bir kişiyi tüm karmaşıklığıyla ortaya çıkardığında. Zamanın karakterlere neler yaptığını ve karakterlerin de tıpkı insanlar gibi kendilerini ve motivasyonlarını nasıl yanlış anladıklarını görmek beni çok etkiledi.

Hayal kırıklığı yarattı, abartıldı, hiç de iyi değil: Hangi kitabı sevmeliydiniz ama sevmediniz?

Edith Wharton'a, Masumiyet Çağı'na ve Mutluluk Evi'ne bayılıyorum ikisi de favori. Birkaç ay öncesine kadar Ethan Frome'u hiç okumamıştım. Edith Wharton'un ruhuna olan saygımla, “Ethan Frome” oldukça korkunç. Bu Wharton'a olan minnettarlığımı azaltmıyor. Bir romancı olarak bu beni gerçekten rahatlatıyor.

Bitirmeden bıraktığınız son kitabı hatırlıyor musunuz?

Çoğu zaman kitap okumayı bitiremiyorum. Birkaç kitap okumayı severim. Bu mutlaka kitabın hatası değil. Ancak okumayı bitirmediğim bir kitabı asla alenen eleştirmeyeceğim. Bu benim ahlaki kurallarımın bir parçası.

Sizi en çok hangi kitap etkiledi?

On birinci sınıftayken “Süleyman Şarkısı” ve “Görünmez Adam”ı arka arkaya okumuştum. İngilizce öğretmenim Judith Beiner'ın harika bir zevki vardı. Her iki roman da bana, eğer kendim yazarsam bir romanın neler yapabileceğini gösterdi.

Hiç kitap okurken başınız belaya girdi mi?

Okulda ailemin Hollywood Wives kitabını okurken yakalandım ve öğretmenim bana yakışmadığını söyledi. Sonraki hafta Portnoy'un Şikayetlerini okudum. ve öğretmenin de itiraz edeceği bir şey vardı. Bir veli-öğretmen toplantısında aileme okuma tercihlerimden bahsetti ve ailem okumalarımı sansürlemeyeceklerini söyledi. Onlar benim ailem olduğu için minnettarım, yoksa romancı olamayabilirdim.

Şu ana kadar oynadığınız en yeni video oyunu hangisi?

Oyunları severim çünkü oyundurlar. Bunların roman olmasını istemiyorum. Ancak kısa bir süre önce Hungry Hearts Diner adında bir dizi sıradan simülasyon oyunu oynadım. Oynanış ve grafikler oldukça basittir. Japonya'da bir lokanta işleten yaşlı bir kadın hakkındaydı ve bana biraz Yasunari Kawabata'nın Bin Turna'sını hatırlattı diye düşündüm.

“Yarın, Yarın ve Yarın”ın sizin için bambaşka büyüklükte bir hit olduğunu ne zaman anladınız?

Belki “yarın” ise “Jeopardy!” programında mıydı? Bu 1000 dolarlık bir soruydu, dolayısıyla kolay bir soru değildi. Aday doğru cevap vermedi ama yaklaşmıştı. Başlıkta bir “ve” eksikti.

Öte yandan bazen yabancılar benim söylemediğim, yapmadığım veya inanmadığım şeyleri söylediğimi, yaptığımı veya inandığımı iddia ediyorlar. Belli bir başarı elde ettiğinizde, İnternet'in saçmalıklarla dolu olduğunun daha çok farkına varırsınız.

Çocukken ne tür bir okuyucuydunuz?

Gerçekten beğendiğim bir romanla karşılaştığımda onu takıntılı bir şekilde tekrar tekrar okudum. Onu anlamaya çalıştım. Bugün hala zamanım olduğunda bunu yapıyorum. Bir kitabı en az iki kez okumadan onu tam anlamıyla tanıyabileceğinizi düşünmüyorum.

“Ticari” ve “edebi” kurgu arasında ayrım yapıyor musunuz? Bu çizgi sizin için nerede yatıyor?

Benim için önemli olan kitabın kalitesi değil, yazarın hedefleridir. Bir kitap doğdu! Belirli bir türün geleneklerini takip ediyor mu? Tebrikler, ticari bir romanınız var! Türlerin dışında veya arasında var gibi mi görünüyor, yoksa tür beklentilerini altüst ediyor mu? Dil tamamen iletişim amaçlı mı yoksa daha karmaşık şekillerde mi kullanılıyor? Bu sorulara nasıl cevap verdiğinize bağlı olarak kitabınız edebi olabilir ve hayatı daha da zorlaşabilir.

En son okuduğunuz ve güldüğünüz kitap hangisiydi?

Amatör tiyatro ve sosyopatlarla ilgileniyorsanız Janice Hallett'in The Appeal'ı çok eğlenceli. Dolly Alderton'un “İyi Malzeme” kitabını kısa sürede okudum. Ve elbette “Acılar İnsanlar İçindir” üzüntüyle ilgili ama Sloane Crosley bunun çok komik olmasına engel olamıyor.

Seni ağlatan son kitap?

Maeve, Danny ve Hollanda Evi'ndeki herkes için ağladım. Her yönüyle muhteşem bir roman.

Seni kızdıran son kitap?

Çağımızın belirleyici duygusu “öfke” değil mi? Pek çok şey beni sinirlendiriyor ama kitaplar nadiren bunlardan biri. Nathan Hill's Siteness'ta internetin öfkeyi ve bölücülüğü nasıl beslediğiyle ilgili ustaca bölümü düşünüyorum.

Bir edebiyat yemeği düzenliyorlar. Yaşayan veya ölen hangi üç yazarı davet ediyorsunuz?

Bu akşam yemeği partisi için ölülerin diriltildiğini varsayıyorum. Umarım bu “Bernie'yle başımız hep dertte” durumu değildir. Yaşayan Celeste Ng ve yaşayan Emma Straub ve yaşayan değil Tayari Jones ve Edith Wharton'un mezardan çıkarılan cesedi. “Tahmin edin ne oldu arkadaşlar? Bu akşam çok edebi bir cesetle yemek yiyeceğiz.” Kimse Edith'e “Ethan Frome” hakkında söylediklerimi söylemesin.