Harlan Coben’den kitap turları için en önemli tüyo: Kalabalıklara değer verin

11 Temmuz 2001’de Harlan Coben, yayıncısı arayıp 10. romanı Kimseye Söyleme’nin çok satanlar listesine girdiğini müjdelemek için aradığında, Ridgewood, NJ’deki evindeydi. Bir telefon görüşmesinde “Bu, Haberler listesine ilk kez giriyorum” dedi. “Aynı zamanda dördüncü ve en küçük çocuğumun doğduğu gündü. O zamandan beri çok şey değişti.”

Yazar sadece küçük insanlarla dolup taşmakla kalmadı – Coben’in en büyük çocuğu 7 yaşındaydı – birdenbire kalabalıkları kitapçılara çekmeye başladı. Waldenbooks’ta yavaş bir öğleden sonra hakkında 2014’te yaptığı bir yorumda ölümsüzleştirdiği gariplik gitmişti: “Kitabı imzalamamın ilk saatinde, toplam dört kişi bana yaklaştı. İki tanesi bana banyonun nerede olduğunu sordu. Üçüncüsü, JFK suikastını General Mills’in Cap’n Crunch kahvaltı gevreğine Crunch Berries ekleme kararına bağlayan komplo teorisini açıkladı. Dördüncüsü bana yeni Stephen King’in bir kopyası olup olmadığını sordu.

Belki de bu hatıra, Coben’in son zamanlardaki profesyonel taahhütlerin bedeli hakkında tek bir önemli şikayette bulunmayı neden reddettiğini açıklıyor. Ciltli edebiyat listesinde 1 numaradan giriş yapan 34. romanı Seni Bulacağım için turneden yeni çıkmış, her gün uçağa binmeyi sevmediğini itiraf etti; ve belki de otel odalarının sürekli dönüşü eskimektedir. Ancak kitaplarını imzalatmak için sıraya giren okuyucular, ufak tefek rahatsızlıklara değdi; Coben’in dediği gibi: “Bir odada oturup beni dinlemek için zaman ayırdın ve bu gülünç derecede gurur verici. Bu insanlar gerçekten onlara gösterebileceğim tüm saygıyı ve ilgiyi hak ediyor.

Artık bir emektar olduğuna göre, Coben’in ilk kez yola çıkacak yazarlar için birkaç stratejisi var: Bol su için. Vaktiniz olduğunda arkadaşlarınızla buluşmayı veya yürüyüşe çıkmayı deneyin. Kendini “sosyal açıdan anlayışlı içe dönük” ilan eden kişi, “En çok yoruluyorum ve turda en kötü zamanları, biliyor musunuz, yorgunum, bütün gün otel odamda kalıyorum” dediğimde yaşıyorum.

Seyahat programınıza yeni bir roman üzerinde çalışmayı sıkıştırmaya ne dersiniz? Coben, yeni bir projeyi tanıtmakla meşgulken nadiren bir sonraki projesi üzerinde çalışıyor: “Bu bir dağa tırmanmak gibi ve zirveye ulaştınız ve gidecek başka yeriniz yok ve siz sadece bitkinsiniz, ben yapacağım.” bunu bir daha asla yapma ve sadece dinlen ve aniden uzakta başka bir dağın tepesini gör.” Coben her zaman ailesine işinin bittiğini ve başka bir kitap alamadığını söylediği bir noktaya gelir. “Dört çocuk da, sadece gözlerini deviriyorlar” dedi.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.