‘Her sayfayı çevir’ İncelemesi: Henüz bitmedi

dunyadan

Aktif Üye
Robert Caro’ya bir sonraki Lyndon Johnson kitabını ne zaman bitireceğini sorma. “Her Sayfayı Döndür – Robert Caro ve Robert Gottlieb’in Maceraları” belgeselinde bu soru neredeyse sürekli bir şakaya dönüşüyor. Şimdi 87 yaşında olan Caro, Johnson’a dair beş ciltlik biyografisinde son kitabı görecek kadar yaşamayacak olma ihtimali hakkında “Bunu düşünmenin benim için iyi olduğunu düşünmüyorum” diyor. “İşleri aceleye getirmek istemiyorum.”

Daha hızlı yazabileceğini söylüyor. Bir şeyleri dışarıda bırakabilirdi ve kimse bilmeyecekti. Ancak onun süreci, kendi sürecidir ve işinin devam etmesi için bunu çok önemli görür.

Caro’nun bir anekdotuna göre, ne zaman bitireceğini sormamak, aynı zamanda yazarın Robert Moses hakkında etkili biyografisi olan “The Power Broker” (1974) ile başlayıp Caro’nun editörü olarak kalan Robert Gottlieb’in de politikasıdır. 50 yıl. Şimdi 91 yaşında olan Gottlieb filmde “Lyndon Johnson’ın son cildinin son sayfasına kalemimi asabilmeyi çok isterdim” diyor.

Gottlieb’in kızı Lizzie’nin yönettiği Her Sayfayı Döndür, her iki adamın da özel kalması gerektiğine inandığı bir çalışma ilişkisine ışık tutmayı amaçlıyor; bu, bir yazar ile bir editör arasındaki güvenin bir parçasıdır. Bir dereceye kadar saklanmayı ya da en azından haber yapmamayı başarıyorlar. Charles McGrath’ın 2012’de Haber Magazine için her iki erkeğe bakışı da dahil olmak üzere noktalama işaretleri konusundaki tartışmaları veya konu olarak Johnson’ı nasıl seçtikleri hakkında buradaki birçok hikaye daha önce su yüzüne çıktı.

Caro, ilerlemesinin takip edildiğinden anlaşılır bir şekilde endişe duyuyor. Önceleri, Lizzie Gottlieb’e kaç kelime yazdığıyla ilgili iki sayfalık notları filme alması için izin verir, sonra hızla fikrini değiştirir ve onları gözden gizler. Buzdolabının üzerinde, iş bittikten sonra karbon kopyaları içine ittiği tehlikeli bir şekilde tıka basa dolu dolabı görüyoruz. Hala el yazısı ve daktiloda yazıyor; Bir noktada kamera masasının üzerinde şöyle yazan bir dizin kartı görür: “Önemli olan tek şey bu sayfada ne olduğu.” Lizzie Gottlieb sonunda Caro ve babasını birlikte çalışırken filme almayı başardığında, bir tek koşul vardır: Yapmamalısın herhangi bir sesi kaydedin.

Caro’nun yöntemlerine ve zorlayıcı revizyonlarına dair bu küçük bakışlar bile, bir oyun yazmaya kalkışan herkeste korku uyandıracaktır. Binlerce sayfayı birlikte düzenleyen Robert Gottlieb ile onun hala noktalı virgüller yüzünden savaşa girmek için bir araya geldikleri fikri, herhangi bir rasyonel zaman ayrımına meydan okuyor. Gottlieb, The Power Broker üzerinde bir yıl boyunca, editörlüğünü yaptığı diğer kitapların çoğundan daha uzun süre çalıştığını söylüyor, ancak üçte birini kestikleri düşünülürse bu süre yine de kısa görünüyor ve hala ciltsiz olarak yaklaşık 1.200 sayfa.

Her Sayfayı Çevir, bir düklük saplantı anıtına dönüşmeye veya çılgın bir psikodramaya dalmaya sadece bir adım uzaklıktadır. Bunun yerine, kitapların nasıl ortaya çıktığına dair zeka, şefkat ve ayrıntılı hikayelerle dolu harika bir profil. Film sözde bir çift portre olsa da, genel izlenim, Lizzie Gottlieb’in Caro gizemine oldukça kolay bir şekilde saptığı yönünde ki bu kaçınılmaz olabilir. (Babasının editör olarak daha görünmez bir şekilde çalıştığı söyleniyor.)

Hatta Caro’nun başka bir büyük ifşaatını yapım aşamasında yakalamış olabilir. LBJ Başkanlık Kütüphanesinde, Caro’yu karısı Ina ile araştırma yaparken filme alıyor. Lizzie Gottlieb’e onlarca yıl önce gözden kaçırdığı bir telgrafı yeniden okuduğunu anlatır. “Bu çok önemli” diyor.

Baştan çıkarıcı “Her Sayfayı Döndür” bu anlamın ne olduğunu açıklamaz. Ama beklemeyi çok daha zorlaştırıyor.

Her Sayfayı Döndür – Robert Caro ve Robert Gottlieb’in Maceraları
Derecelendirilmiş PG. Süre: 1 saat 52 dakika. Tiyatrolarda.