“Kadınların Yaşamları: Beş Edebi Evlilik”

Abone olmak: Apple Podcast’leri | spotify | zımba | nasıl dinlenir

Kabul edin: Başkalarının evliliklerine bakmak eğlencelidir ve bu evlilikler karmakarışık olduğunda daha da eğlencelidir. Yazar Carmela Ciuraru, Lives of Wives: Five Literary Marriages adlı yeni bir grup biyografisinde gerçekten de çok karışık olan bazı ilişkilere bakıyor: Kenneth Tynan ve Elaine Dundy’nin çalkantılı evlilikleri; Roald Dahl ve Patricia Neal; Kingsley Amis ve Elizabeth Jane Howard; Radclyffe Hall ve Una Troubridge; ve Alberto Moravia ve Elsa Morante. Ciuraru’nun başlığından da anlaşılacağı gibi, kitap özellikle canlı bir sanatçı lehine kendi yaratıcı dürtülerini bastıran bir eşin rolüne – ve onun övgüsüne – odaklanıyor.

Bu haftaki podcast’te, Ciuraru’nun kitabı hakkında bizim için yazması için edebiyat eleştirmeni Hermione Hoby’yi tutan Book Review editörü Sadie Stein, sunucu Gilbert Cruz ile “The Lives of Wives” hakkında konuşuyor.

Stein, “Hepsi karmaşık insanlar” diyor. “Basitleştirmek istemiyorum. Başkasının evliliğini göremeyeceğini herkes bilir. Ama bu çiftleri biraz daha görebilirsiniz. Ve bazı durumlarda isteyebileceğinizden biraz daha fazlası.”

Cruz, “Çok geveze bir kitap” diyor. “Ve kendi utancıma göre, 20. yüzyıl Avrupa edebiyat dedikoduları konusunda olabileceğim kadar güncel değildim. Yani bu şeylerin çoğu benim için tam bir sürprizdi, tam bir şoktu. … Çok ilginç ama bir bakıma kendimi suçlu hissetmeme de neden oldu.”

Ve bunun iyi bir şey olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

Bu bölüm ve genel olarak kitap incelemesi podcast’i hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. onlara gönderebilirsiniz kitaplar@Haber.