Kitaba göre: Rick Rubin, 21 yaşından önce Sherlock Holmes okumanızı istiyor.

Yatağınızın başucunda hangi kitaplar var?

Stephen Mitchell tarafından çevrilen Tao Te Ching. Sudhakar S. Dikshit tarafından düzenlenen “Bu Benim: Sri Nisargadatta Maharaj ile Sohbetler”. Daniel Ladinsky tarafından çevrilen Hafız’dan “Hediye”. Richard Wilhelm (Almancaya) ve Cary F. Baynes (Almancadan İngilizceye) tarafından çevrilmiş I Ching veya “Book of Changes”.

En son okuduğunuz harika kitap hangisi?

Mark Booth’un Dünyanın Gizli Tarihi’ni okuyorum ve ilgimi çekiyor. Mitolojinin ve eski ezoterik inançların nihayet bilimin ön saflarında bulunduğu anlar, çağların bilgeliği adına çok iyi konuşur.

Harika bir kitap kötü yazılabilir mi?

Ben öyle düşünmüyorum. İçerikle derinden ilgilendiğim zamanlarda bile, eğer yazı benimle konuşmuyorsa, ilgimi sürdürmeyi imkansız buluyorum.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Son zamanlarda sahilde uzun sabah yürüyüşlerinde sesli kitap dinliyorum. Uyanmaya çok yakın olan malzemeye uyum sağlamayla ilgili bir şey, bana kitapların yazılı dünyasına o kadar eksiksiz erişim sağlıyor ki, eve geldiğimde bu hayata geri dönmem birkaç dakika sürüyor.

Bugün çalışan yazarlardan, oyun yazarlarından, eleştirmenlerden, gazetecilerden, şairlerden en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Michael Lewis, Michael Pollan, Malcolm Gladwell, Graham Hancock, Stephen Mitchell, Jack Kornfield, Richard Rudd, Walter Isaacson, Jonathan Haidt, David Whyte, Joel Salatin, Alain de Botton ve Jane Hirshfield.

Kimsenin duymadığı favori kitabınız hangisi?

Daniel Quinn’in The Story of B’sini seviyorum. Bahsettiğimde çok az kişi biliyor gibi görünüyor. Birçok kişi onun romanını “İsmail” bilir. B’nin Hikayesi, insanlığın geçmişine, bugününe ve geleceğine dair radikal bir vizyonu klasik bir gizem çerçevesinde kanalize ediyor.

21 yaşından önce herkes hangi kitabı okumalı?

Sherlock Holmes harika, ne kadar erken olursa o kadar iyi. Hikayeler büyüleyici ve okuyucuları gördükleri her şeye derinlemesine bakmaları için eğitiyor. Farkındalık pratiğine harika bir giriş.

En sevdiğiniz müzisyen-yazarlar kimler? Favori Müzisyen Anılarınız?

Bob Dylan’ın yeni The Philosophy of Modern Song’unu yeni bitirdim ve bayıldım! Seçilmiş 66 şarkı üzerindeki düşünceleri soyut resimler gibidir. Neil Young’ın yetkili biyografisi olarak başlayan ve yayımlandığında yetkisiz olan Jimmy McDonough biyografisi “Shakey”i Seviyorum. Ve tabii ki Patti Smith!

Okuduğunuz en iyi müzik kitapları hangileri?

Söylemesi zor. 33 ⅓ adlı bir dizi küçük kitap var ve okuduklarım hepsi eğlenceliydi. Jann Wenner’ın John Lennon ile yaptığı röportajlar kitabı Lennon Hatırlıyor’da John, Beatles’ın samimi, keskin ve çoğu zaman şaşırtıcı olan şarkı kanonunu inceliyor. David McGowan’ın Kanyon İçinde Tuhaf Sahneleri bir yolculuktur. “Buradaki Kimse Canlı Çıkmaz” ve “Tanrıların Çekici”, üniversiteden beri onları görmemiş olmama rağmen klasik olmaya devam ediyor.

Hangi yazarlar yaratıcı dürtü konusunda özellikle iyidir?

Robert Henri’nin Sanat Ruhu çok güzel ve ilham verici.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazmasını isterdiniz?

Şiddetsiz İletişim ile ilgileniyorum. Bir öğretmen olarak Marshall Rosenberg’i seviyorum; Dili bu şekilde görmenin dünyayı daha iyiye doğru kökten değiştirebileceğine inanıyorum. Konuyla ilgili daha iyi yazılmış, ilham verici kitaplar görmeyi çok isterim. Onlara ihtiyacımız var.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Son zamanlarda öğrendiğim en ilginç şey Carl Jung’un Man and His Symbols kitabından geldi. Bilinçaltı ve bilinçaltını aynı şey olarak düşünme eğilimindeydim. Jung, bilinçdışını bastırılmış anılarla sınırlı olmayan engin bir bilgelik pınarı olarak tanımlar. Jung’un işaretler ve semboller arasındaki ayrımı da yararlıdır. İşaretler tanınabilir bir şeye işaret ediyor. Semboller her zaman yoruma açıktır; tam olarak bilinemeyecek olanı temsil ederler.

Okuma zevkiniz zaman içinde nasıl değişti?

Zevkim zaman içinde pek değişmedi. Her zaman zamansız ruhani eserler okurum ve ardından araştırdığım yeni ilgi alanlarına derinlemesine dalarım.

Özellikle hangi türleri okumayı seversiniz? Ve hangilerinden kaçınırsınız?

Platon’dan Brené Brown’a ruhani yazıları ve pratik bilgelik kitaplarını seviyorum.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Renge göre, sonra boyuta göre. Ciltli ve karton kapaklı kitapları ayırırım.

Hediye olarak aldığınız en iyi kitap nedir?

Koşmak İçin Doğdu, Christopher McDougall. Koşmakla hiç ilgilenmiyorum ve kitap bana verilmeseydi, onu asla almazdım. Sevdim, bitmesini istemedim, onunla hayatımı değiştirdim ve kopyalarını birçok arkadaşımla paylaştım.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenlerler. Ölü ya da diri hangi üç yazarı davet ediyorsunuz?

Benjamin Franklin, CS Lewis ve Hermann Hesse.

Hangi kitapları okumadığınız için utanıyorsunuz?

Utanç verici diyemem ama bir okuma boşluğu olsaydı kurgu olurdu. Kendimi nadiren kurguya adarım.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Christopher Alexander tarafından “Zamansız İnşaat”.