Kitap İncelemesi: Dış İskeletlerimi Kendime Saklıyorum Marisa Crane

EXOSKELETLERİMİ KENDİME SAKLIYORUMkaydeden Marisa Crane

Amerika’nın güneşli bir köşesinde, çok uzak olmayan bir gelecekte, iki annesinden biri olan biyolojik annesi son nefesini verirken bir bebek doğuyor. Denge Departmanı olarak bilinen uğursuz bir varlık, bu farkında olmayan katil bebeğe ikinci bir gölge verir ve Marisa Crane’in ilk romanı I Keep My Exoskeletons to Myself’in anlatıcısı olan tek kalıntı annesi Kris’e aşağı ve şüpheli bir sınıfta katılır. .

Eklenen gölgeleri onları zarar vermiş insanlar olarak işaretleyen “gölgeciler”, küçük kazalar veya kasıtsız yanlışlar için bile dışlanır. Marketten yiyecek almakla görevlendirildiniz; sağlık hizmeti için daha uzun süre beklerler; “NoShads” ın kaba muamelesine katlanıyorlar. Bu Amerika’da hapishane yok; Kontrol, bu cezalandırıcı ek gölgeler ve ev içi kameralar aracılığıyla sağlanır. Kris ve bebeği için gölgeler, aile birimlerini marjinalleştirmeye devam ediyor ve bu, queer insanlara en iyi ihtimalle müsamaha gösterilen bir toplumda çarpıcı.

Ölen karısı Beau’nun geride bıraktığı ıvır zıvırlarla çevrili yaslı Kris, çocuğunu büyütmeyi öğrenmelidir. Roman epizodiktir ve Crane biçimle oynar, kısa sınavlarda ve Kris’in tutsak hayvanlar hakkındaki karanlık gerçeklerinde örülür. Anlatım merhum Beau’ya hitap ediyor: “Çocuğun tek kurtuluşu dul eşinin zirvesidir,” diye açıklıyor Kris, bebek onu uyanık tutarken. “Tıpkı seninki gibi bir başyapıt.”

Kris, bir anne olarak yeni sorumluluklarını biraz aşağılık bir kahramanlıkla yerine getiriyor: içki içiyor; üzüntü ve utançla boğuşuyor; Cesaret için dış iskeletli yaratıkların adlarını meditatif bir şekilde okur. İhtiyatlı bir şekilde arkadaşlıklar kurar ve görüşmediği babasıyla yeniden bağlantı kurar. Mücadelelerinden bazıları sıradan – karın üstü zaman hakkında endişelenmek – ve diğerleri varoluşsal, örneğin çocuğuna nereye giderse gitsin hor görülebileceğini nasıl söyleyeceği gibi. Bebek, alıngan bir yürümeye başlayan çocuktan, Kris’in gururla yakındığı gibi, “bir diktatörün etkili becerileri ile bir düğün planlayıcısının organizasyon becerilerini” birleştiren, erken gelişmiş bir asi haline gelir. Bu arada kameralar sürekli izliyor.

Winston Smith sevimli bir kişiliğe sahip olsaydı, “1984” nasıl görünürdü? Crane’in kitabı, gözetim altındaki yaşam için bize silahsızlandırma modeli veriyor. Kris’in sesi bu romandaki her şeydir – o somurtkan, huysuz, paranoyak ama sevecen bir anlatıcı ve mükemmel çizgi roman zamanlaması. “İçindeki tüm kanı görebilmeli miyim?” diye soruyor bebek forumlarına karakteristik ifadesizliğiyle. Daha sonra telefonunu kapatır, “böylece çocuk ve ben kesintisiz birbirimizi yanlış anlayabiliriz.” Başkalarıyla olan etkileşimleri komedi ve acımasızlıkla doludur.

Tarif edilen her mekanizmadan ve tarif edilen her kontrol metaforundan keyif alan okuyucular, romanın sakin dünya inşası karşısında şaşkına dönebilir. Ancak kitabın yıkıcı zekası, sıkışık bir hayatın çalınan zevklerini ve genel huzursuzluğunu tasvir etmesidir. Kris’in -travma ve gözetlemeyle yaşamanın gerginliğini yansıtan- içselliğinin yarattığı ruh hali, devletin seyrek işlenmiş işleyişlerinin gündeme getirdiği soruları, romanın zevkiyle büyük ölçüde alakasız hale getiriyor.

Her durumda, roman bir doğruluk düzeyinde işler; Hayatta, kurguda olduğu gibi, queer insanların açık, kamusal hayatlar yaşamaları için verilen uzun mücadele, artık Amerika’da yasa koyucu bağnazlıkla karşılanıyor. Crane’in romanı, faşizmin fazlasıyla sızdığını ve devlet şiddetinin bazı insanların “normal hayatlar” yaşamasına izin verirken, diğerlerinin grotesk özgüllükle hedef alındığını anlıyor. Kitap ayrıca insanların bu koşullar altında acı çektiğini de biliyor; ayrıca aşkı bulurlar, ağlar kurarlar, planlar yaparlar. Dış İskeletlerimi Kendime Tutuyorum, Kris’in yolunu bulduğu o değerli eylemler üzerine bir meditasyon: queer ebeveynliğin ve seçilmiş bir ailenin sevinci, affetmenin güzelliği ve coşkulu sevginin doğasında var olan dayanıklılık.

Lydia Kiesling, Altın Devlet’in yazarıdır. İkinci romanı “Hareketlilik” Ağustos ayında yayımlanacak.

EXOSKELETLERİMİ KENDİME SAKLIYORUM | Marisa Vinç tarafından | 344 sayfa | mancınık | 27 dolar