Kitap İncelemesi: Yaralı Dünya, Chad Williams

YARALANMIŞ DÜNYA: WEB Du Bois ve Birinci Dünya Savaşıkaydeden Chad L Williams

Şubat 1938’de WEB Du Bois, Atlanta’daki Spelman College’da onuruna düzenlenen bir toplantıya katılarak 70. yaş gününü kutladı. Harvard doktora kıyafeti giyerek, bir bilim adamı ve aktivist olarak hayatını ve çalışmalarını gözden geçiren bir konuşma yaptı. Tarihçi Chad Williams’ın açıklayıcı yeni hesabında anlattığı gibi, Du Bois toplanan arkadaşlara ve aydınlara Birinci Dünya Savaşı’ndan ne kadar derinden etkilendiğini ve rahatsız olduğunu anlattı.

Du Bois, “Savaş sırasında bir an için kayıtsız şartsız vatansever bir Amerikalı olabileceğimi hissettim” dedi. “Savaşa inanmıyordum, ama Amerika ile bir savaşta militarizme karşı savaşacağımızı ve zenci ırkının kurtuluşu için demokrasi için savaşacağımızı düşündüm.”

Bu umut kısa sürede yerini hayal kırıklığına bıraktı. Du Bois, ateşkesin ardından siyah askerlerle görüşmek için Fransa’ya gitti. “Siperlerin çamurunu ve kirini gördüm; Askerlerden ABD ordusunda siyahilere nasıl davranıldığını duydum” dedi. “İkna oldum ve saflarımızdaki Amerikalı beyaz subayların Almanlara karşı olduğundan daha cesurca zencilere karşı savaştığını söyledim. Hala bunun büyük ölçüde doğru olduğuna inanıyorum.”

Ona en yakın olanlar, Du Bois’nın yaklaşık yirmi yılını güçlü bir savaş tarihi olan Kara Adam ve Yaralı Dünya’yı tamamlamak için harcadığını biliyordu. Williams, bu bitmemiş projeyi “Du Bois’in halka asla ulaşmayan en önemli çalışması” olarak adlandırıyor. Kapsamlı bir şekilde araştırılmış, net bir şekilde yazılmış olan hikayesi, Du Bois’nın bu taslağı tamamlama ve bir savaşın mirasıyla yüzleşme mücadelesi etrafında inşa edilmiştir.

Başlangıçta Du Bois, savaş çabalarını destekleyen en önde gelen siyah Amerikalıydı. NAACP’nin aylık dergisi The Crisis’in Temmuz 1918 sayısı, Du Bois’nın “Close Ranks” başlıklı bir başyazısını içeriyordu. ABD hükümetine ve İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin sömürge politikalarına yönelik daha önceki sert eleştirilerine rağmen, siyah vatandaşları “özel şikayetlerimizi unutmaya ve kendi beyaz vatandaşlarımızla omuz omuza savaşmak için saflarımıza katılmaya ve kendi saflarımıza katılmaya” teşvik etti. demokrasi için müttefik uluslar.”

Williams, Close Ranks’in hesaplama ve oportünizmin ürünü olduğunu ikna edici bir şekilde savunuyor. Du Bois, sansürcüler yeterince vatansever olmadığını düşünürlerse, hükümetin Krizi durdurmak için Fitne Yasasını kullanacağından korkuyordu. Aynı zamanda, Du Bois’nın başyazısı, Du Bois’nın bir arkadaşı, velinimeti ve NAACP lideri arkadaşı olan Joel Spingarn tarafından Krizi Savaş Departmanına “savaş zamanı propagandası için bir platform olarak” sunmaya yönelik daha büyük bir çabanın parçasıydı. ” İşbirliğinin bir parçası olarak Du Bois, Ordunun Askeri İstihbarat Departmanında bir yüzbaşı pozisyonu için başvurdu.

Plan muhteşem bir şekilde geri tepti. Du Bois, Savaş Bakanlığı’nın bir komisyon başvurusunu geri çevirmesinden gizlice rahatlamış olsa da, başyazısının Siyah ılımlılar ve radikaller tarafından kışkırtılan saldırılardan derinden etkilenmişti. Williams, Du Bois’in yıllar boyunca eleştirilere maruz kaldığını, ancak daha önce hiç halkına ihanet etmekle suçlanmadığını yazıyor.

Du Bois, Siyah askeri geleneklerine büyük saygı duyuyordu ve kendisi ile Siyah askerler ve gaziler arasındaki konuşmalar ve yazışmalar kitabın en güçlü anları arasında yer alıyor. Du Bois, savaşın sona ermesinden haftalar sonra, kendisini Fransa’nın kuzeydoğusundaki küçük bir kasaba olan Maron’da bir YMCA kulübesinde 92. Tümen adamlarının hikayelerini dinlerken buldu. Meuse-Argonne saldırısında yüzlerce kişiyi yaralayan Alman makineli tüfek ateşini ve toplarını anlattılar. Ve beyaz Amerikalı subayların siyah subayları karalamak ve karalamak için yürüttükleri fısıltı kampanyasını anlattılar. Williams, Du Bois “onun onurunu gördü ve acısını hissetti” diye yazıyor. “Daha önce siyasi ve tarihsel hayal gücünde büyük ölçüde ırksal semboller olarak var olan Kara Askerler artık çok gerçekti.”

Amerika Birleşik Devletleri’ne döndüklerinde, siyah gaziler, Du Bois’nın NAACP’deki meslektaşı James Weldon Johnson’ın 1919’u “Kırmızı Yaz” olarak adlandırdığı olayda şiddete maruz kaldı. O yıl en az 11’i siyahi gazi olmak üzere 76 Afrikalı Amerikalı linç edildi. 369. Piyade Alayı Harlem Hellfighters’ın bir üyesi olarak Croix de Guerre’yi kazanan 24 yaşındaki Leroy Johnston, Arkansas’ta bir trenden çekildi ve üç erkek kardeşiyle birlikte idam edildi. Pompalı tüfekle delinmiş vücutları yol kenarında neredeyse tanınmayacak şekilde yatıyordu.

Virginia’ya dönmeye hazırlanırken dökülen bu kanı gören siyahi bir asker, Du Bois’ya yazdığı bir mektupta şöyle sordu: “Siyahlar neden burada, evlerinden 5.300 mil uzakta, Fransa’da ölüyordu – amacı demokrasiyi korumak için miydi… Amerika’nın beyazları güvende – siyah ırk olmadan.” Du Bois’nın savaştan sonraki başyazıları, siyah gaziler ve halk arasında büyüyen bu militanlıktan söz ediyordu. “Savaş bittiğine göre, kendi ülkemizdeki cehennem güçlerine karşı daha sert, daha uzun ve daha amansız bir mücadele vermek için tüm beynimizi ve gücümüzü kullanmazsak korkak ve ahmak oluruz” dedi.

Du Bois, The Black Man and the Wounded World’ün hem 1. Dünya Savaşı’ndaki siyahi deneyiminin kesin hikayesi hem de dünya liderlerinin milyonlarca insanın hayatını ve insan haklarını oyuncak gibi ele almalarının trajik sonuçlarına dair bir uyarı olmasını istedi. The Crisis’in sayfalarında kitap projesiyle ilgili güncellemeler sundu ve okuyuculardan savaşta siyah askerlik hizmeti hakkında bilgi göndermelerini istedi.

Yüzlerce siyah gazi ve aileleri yanıt verdi. Washington, DC’den Hattie Lewis, Du Bois’ya Fransa’daki 372. Piyade Alayı’nda görev yaparken öldürülen kocası Kenneth Lewis’in resmi alıntı kaydını gönderdi. “Bu belgeleri, hikayeye malzeme olarak yararlı olabilecekleri umuduyla gönderiyorum” diye yazdı. “Kullandıktan sonra lütfen bana geri gönder.”

Araştırmasına yönelik bu toplu desteğe rağmen, Du Bois kitabı tamamlamak için mücadele etti. Carnegie Corporation, Guggenheim Vakfı, Rockefeller Vakfı ve yayıncılardan mali destek talepleri reddedildi. Projeyi çok radikal, çok dar bir şekilde “Zenci birliklerine” odaklanmış veya ekonomik olarak uygun bulmadılar.

Aylar yıllara ve yıllar on yıllara uzadıkça, Du Bois’e malzemelerini ödünç vermiş olan siyah eski askerler, eşyalarını geri almak için ona mektup yazdılar. Onu hayal kırıklığına uğrattığı için kendini suçlu hissetti. Williams, “Kitabın tamamlanması artık sadece bilimsel bir taahhütten daha fazlasıydı” diye yazıyor. “Bu ahlaki bir görev haline gelmişti.”

The Black Man and the Wounded World için aldığı son vakıf reddi, 1940 başlarında, Nazi Almanyası Avrupa’daki egemen ülkelere baskınlar düzenlemeye devam ederken, Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi’nden geldi. Du Bois, dünyayı savaşın korkunç bedelleri konusunda uyarmaya çalışmıştı ama artık çok geçti. Yirmi yıllık çalışmasına baktı – 800 sayfadan fazla el yazması ve siyah gazilerden aldığı mektuplar, günlükler, fotoğraflar ve haritalardan oluşan geniş bir arşiv – ve sonunda kitabı asla bitiremeyeceği gerçeğini kabul etti.

Bu hikayeyi çok fazla arşiv detayıyla anlatan Williams’ın kitabı, Du Bois’nın siyah Amerikalılar ve Birinci Dünya Savaşı’nın bitmemiş tarihine uygun bir koda.

Matthew Delmont’un son kitabı Half American: The Epic Story of African Americans Fighting World War II at Home and Abroad.

YARALANMIŞ DÜNYA: WEB Du Bois ve Birinci Dünya Savaşı | Çad L Williams tarafından | 530 sayfa | Farrar, Straus ve Giroux | 30 dolar