Kitap İncelemesi: Yasak Defter, Alba de Céspedes

dunyadan

Aktif Üye
1950’lerde İtalya’da iyi tanınıyordu. Yıllarca sanat ve felsefe üzerine meditasyonlarla evlilik, sadakatsizlik ve aşkla ilgili soruları araştıran popüler bir tavsiye köşesi yazdı. Bu sütunlar okuyucuları, kadın eşitliğini vurgulayan modern, daha laik bir ahlaka yönlendirdi. Özel hayatı dedikodu konusu oldu – biri gençken bir kontla evli olduğunu söylüyor, ancak evlilik iptal edildi. Edebi kayboluşunu bugün anlamak çok daha zor.

Yakın zamana kadar onun eserini İtalyanca bile bulmak zordu. De Céspedes, belki de konusu ve birincil okuyucu kitlesi (kadınlar), cinsiyeti veya üçü birden nedeniyle bir “aşk romanı yazarı” olarak reddedildi.

İtalyan yayıncı Mondadori son yıllarda kitaplarından bazılarını yeniden yayımladı ve Yasak Defter’in bu yeni çevirisi, Elena Ferrante, Elsa Morante ve Natalia Ginzburg’un eserleriyle iştahlarını kabartacak yeni bir okuyucu grubu vaat ediyor. Ferrante’nin yazılarını tercüme eden ve bir kadının duygusal kayıtlarının tüm gücünü iletme konusunda özel bir yeteneğe sahip olan Ann Goldstein, beyan edilen ikircikli durumlarda bile bir öfke veya üzüntü girdabını tespit ederek, şu başlıktan başlayarak metni yeniden canlandırdı: Eine Englisch 1958 baskısı oldukça açık bir şekilde “Sır” olarak adlandırıldı. Yine de Haberler eleştirmeni, de Céspedes’i “Colette’den bu yana kadın olmanın ne anlama geldiğini etkili bir şekilde ele alan birkaç seçkin yazardan biri” olarak nitelendirdi.

De Céspedes hayatı boyunca bu konu üzerinde çalıştı. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Roma’ya döndü ve Jean-Paul Sartre, Ernest Hemingway ve Alberto Moravia gibi yazarların yayınlandığı edebiyat dergisi Mercurio’nun editörlüğünü yaptı. 1948’de çıkan son sayısında, Natalia Ginzburg tarafından yazılan ve doğuştan melankoliye ve umutsuzluğa yatkın olan kadınların gerçek özgürlüğe kavuşup kavuşamayacaklarını inceleyen Kadın Üzerine başlıklı bir makale yayınladı.

De Céspedes, Ginzburg’a özel olarak, “Ben de, sizin gibi ve tüm kadınlar gibi, çeşmelerle ilgili harika ve asırlık bir deneyimim var: Sık sık düşüyorum ve bir çarpışmayla düşüyorum,” diye yazdı. “Ama – senin aksine – bence bu kuyular bizim gücümüz. Çünkü kuyuya her düştüğümüzde insanlığımızın en derin köklerine ineriz ve yüzeye çıktığımızda kuyuya hiç düşmeyen insanın anlamadığı her şeyi anlamamızı sağlayan türden deneyimleri içimizde taşırız. – asla anlamayacak.”

Valeria da Yasak Defter’de teselliyi kuyunun dibinde buluyor. Mirella ile yaşadığı çatışmalar, nesillerin varoluşsal kaygıları etrafında dönen cinsel ahlak ve özerklik konusundaki şiddetli mücadeleler onu sıklıkla oraya götürür. Mirella, “Beni seviyorsan, seninki gibi bir hayat yaşamamı nasıl umabilirsin?” diye sorar.

Mirella yoksulluk ve bitkinlik görüyor ama Valeria daha fazlası olduğunu biliyor. Ofisine, ailesine, ev halkına karşı sorumlulukları etrafında dönerken, bu sorumluluklar ona kendini içine gömmesi için ihtiyaç duyduğu kılıfı da veriyor. Keşif sürecinde kendini incittiğinde bile, derinlere bakmak canlandırıcı. Valeria birkaç ay sonra “Fiziksel görünüşümde bile bir şeyler değişmiş gibi görünüyor: Daha genç görünüyorum, derdim” diye yazıyor. “Dün yatak odasının kapısını kilitledim ve aynada kendime baktım. Bunu uzun zamandır yapmamıştım çünkü her zaman acelem var. Yine de artık kendime bakmak, günlüğüme yazmak için zaman buluyorum. Daha önce yapamadığım şeyin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum.”