Kitap Röportajından: Patricia Engel’in kalıcı dostlukları her zaman kitaplardan oluşur

Kimsenin duymadığı favori kitabınız hangisi?

Çoğu kişinin duyduğu ve sevdiği, ancak belki de Latin Amerika dışında daha az sevilen en sevdiğim kitaplardan biri, bu yüzden sık sık tavsiye etmem, Tomás González’in yazdığı In the Beginning Was the Sea’dir. Güzel, kompakt ve her fırsatta şok edici.

Bugün çalışan yazarlardan, oyun yazarlarından, eleştirmenlerden, gazetecilerden, şairlerden en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Laura Restrepo, Edwidge Danticat, Viet Thanh Nguyen, Louise Erdrich, Elena Poniatowska, Laila Lalami, Jesmyn Ward, Héctor Abad Faciolince, Angie Cruz, Natalie Diaz, Santiago Gamboa, Ann Patchett, Roxane Gay, Carolina De Robertis, Jorge Franco, Alexander Chee , Piedad Bonnett, Jennifer Clement, Quiara Alegría Hudes, John Murillo, Daisy Hernández, Luis Alberto Urrea – ve çok daha fazlası.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Ve yazarken ne tür okumalardan kaçınırsınız?

Yazmadığım zamanlarda bile yazıyorum. Belki geri adım atıp bilinçaltımın parçalarını bir araya getirmesine izin verirsem daha yaratıcı işler yapılabilir, böylece herhangi bir zamanda hiçbir şeyden kaçındığımı söyleyemem. Ancak bir projeye ne kadar derinden girersem, okumalarım karakterlerimin iç dünyalarıyla ilgili ayrıntılara o kadar odaklanır. İşimde sınırlarıma ulaştığımda, Albert Camus’nün günlükleri gibi beni genç bir okuyucu ve yazar olarak şekillendiren kitaplara sık sık başvuruyorum.

“Uzak Dünya”, üç romanın yanı sıra ikinci öykü koleksiyonunuz. Özellikle hayran olduğunuz kısa öykü yazarları var mı?

Birçoğu var ve onları daraltmak zor. Son zamanlarda göz kamaştırıcı öykü koleksiyonları yayınlayanlardan bazıları arasında Lauren Groff, Manuel Muñoz, Danielle Evans, Brandon Taylor, Ayşe Papatya Bucak, Anthony Veasna So, Laura van den Berg, Mariana Enriquez ve Caitlin Horrocks yer alıyor.

Bir roman uzunluğundaki bir masalın aksine bir kısa öyküyü iyi yapan nedir?

Minyatür bir dünya gibi okunan, sürükleyici, hareket ve dönüşüm içeren hikayeleri ve çok katedilmiş ve güçlükle kazanılmış bir yolculuğun kavisleri ve elipsleriyle değişen ve tutuşan romanları seviyorum. İster bir kısa öykü, ister bir roman olsun, favorilerim, yeni bir simya beklerken, ancak bunun ne anlama geleceğini henüz bilmediğiniz ilk sohbette sizi oyunbazlığı, samimiyeti veya sürpriziyle kendine çeken biriyle karşılaşmanın telaşını aktarır. İster bir düzine ister yüzlerce sayfada anlatılmış olsun, bir hikayenin parçasıdır.