Maceraperest edebiyat gezgini Jonathan Raban 80 yaşında öldü

dunyadan

Aktif Üye
Bad Land hakkında yorum yapan Verlyn Klinkenborg, Haber’ta şunları yazdı: “Kitabı bu kadar akılda kalıcı kılan şey, Bay Raban’ın yaratıcı erişimidir. 20. yüzyılın başlarında doğu Montana’ya yerleşimcilerin gelişinin umudunu ve katıksız anlatı güdüsünü yeniden yakalıyor ve onları sonraki kaderleriyle yan yana getiriyor.”

Bad Land, kurgu dışı dalında 1996 Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü’nü kazandı.

Juneau’ya Geçiş: Bir Deniz ve Anlamları’nda (1999), Bay Raban, Seattle’dan Alaska’ya, İç Geçit olarak bilinen karmaşık kıyı yolu boyunca yelken açtı. Ayrıca, Jean Lenihan’la olan evliliğinin sona ermesi ve babasının hastalığı nedeniyle incinen, denizciliği sekteye uğratan ve Bay Raban’ın öldüğünde yanında olmak için İngiltere’ye uçmasına neden olan, karmaşık bir kişisel yolculuk olduğu da ortaya çıktı.

Raban Bey sık sık kaldığı denizden korkuyordu ama denizde teselli bulacak kadar da büyülenmişti.

“Kırılan dalganın orman yangını çıtırtısından korkuyorum,” diye yazdı, “köpüğe çarptığında; gelgit girdabını emmek; büyük bir okyanusun tezgâhı dalgalanıyor, uğursuz ve karanlık, rüzgarsız bir sakinlik içinde; çatırtı, koşuşturma, yarış; yüzerken suyun engin derinliği, güvenen bir böcek gibi ayaklarını yüzey gerilimine basar. Rasyonalizm beni denizde yüzüstü bırakıyor.”

Bununla birlikte, devam etti, “Başkaları koyun sayarken veya Halcion şişesine uzanırken, hayali yolculuklar yapıyorum – denizin her zaman 15 knot’tan fazla olmayan bir rüzgarla hafifçe dalgalandığı, görüşün her zaman iyi olduğu ve teknemin asla.” en yakın güvenli demirleme noktasından bir saatten fazla.”

“Juneau’ya Geçit: Bir Deniz ve Anlamları”, Bay Raban’ın Seattle’dan Alaska’ya İç Geçit boyunca yaptığı yolculuğun yanı sıra zorlu kişisel yolculuğunu anlattı.

Jonathan Raban, 14 Haziran 1942’de İngiltere’nin Norfolk kentinde Rahip Peter ve Monica (Sandison) Raban’ın oğlu olarak dünyaya geldi ve papaz evlerinde büyüdü. Raban, Granta’ya babasının bir Anglikan papazı olduğunu ve annesinin evlenmeden önce kadın dergileri için romantik kısa öyküler yazdığını, bu da onun parayı siyah bir Austin 7 almak için kullanmasını sağladığını söyledi.