Paralimpik Ulusal Okçu Murat Turan: “Hedefim olimpiyat şampiyonu olmak”

BOTR

Aktif Üye
Antalya’nın Kumluca İlçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü aktiflikleri çerçevesinde Paralimpik Ulusal Okçu Murat Turan’ın katıldığı bir söyleşi düzenlendi. Turan, Kumluca İmtihan Koleji bünyesinde kurulan okçuluk kulübü öğrencileri ziyaret etti. Murat Turan, öğrenciler ve iştirakçiler için örnek atışlar yaptı. Akabinde ise günün mana ve ehemmiyetini belirten konuşmayı Kumluca İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir yaptı. Her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde herkes bir engelli adayıdır üzere klişeleşmiş kelamların söylendiğini belirten Ulusal Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, “Önemli olan engellileri anlamak, onların ömrünü kolaylaştıracak işler yapmaktır. Bunun en küçüğü ve kolayı engelli rampalarını ne münasebet ile olursa olsun işgal etmemektir. Engellileri anlamak onları dışlamadan hayata ortak etmektir” formunda konuştu.

“3 ay yatağa bağlı yaşamak zorunda kaldım”

Müdür Tekdemir’in konuşmasından daha sonra Paralimpik Ulusal Okçu Murat Turan’ın ömrünü ve altın madalyaya giden hikayeyi mevzu edinen slâyt gösterisi yapıldı. Öğrencilerin ve iştirakçilerin sorularını cevaplayan Murat Turan, “Aslen Ağrı’lıyım. Lakin Denizli de yaşıyorum. Asil mesleğim üflemeli cam ustalığıdır. 2009 da bir maganda kurşunu ile 3 ay yatağa bağlı yaşamak zorunda kaldım. 3 ay konutumda pencerenin tabanındaki yataktan dışarıyı izlemek ile geçti ancak o günlerde kendi kendime dedim ki Murat sen bu olamazsın. Bir şeyler yapmalısın. GATA Askeri Hastanesinde tedavi görürken orada cephede gazi olmuş, kolu, bacağı yahut beden uzuvlarını kaybetmiş arkadaşlarım oldu. Onların ortasında okçuluk ile ilgilenenler de vardı. İşte orada o arkadaşlardan etkilendim. Okçuluk sporuna başladım. Denizli’de idmanlara gitmeye başladım. Tabi idmanlara gidip gelmek sıkıntı oluyordu. Kendi aracım yoktu. Her seferinde 5 kilometre uzaklıktaki idman alanına bir arkadaş yahut tanıdığıma kendimi bıraktırıyordum. İdmana gidemediğim günler oldu” kelamlarına yer verdi.

“Dönüm baktığımda bu zorluğu ben nasıl başarmışım diyorum”

Yaşananlara karşın pes etmediğini belirten Turan, “Annem, başıma bir daha bir iş gelir dehşetinden dışarı çıkmasın diye tekerlekli sandalyemi saklardı. Annemi o hususta epey üzdüm. Hakkını nasıl ödeyeceğim bilemiyorum. Tüm zorluklara karşın okçulukta başarıyı elde etmiştim lakin hocamı bir trafik kazası kararı kayıp ettim. İşte bu biçimde benim için hayattan kopuş başladı Zira tutunduğum kısım kopmuştu. bir süre okçulukla ilgilenemedim. Kendimi toplayamadım. Kendime geldiğimde okçuluk sporundan fazlaca şeyler kaybetmiştim. Sponsor bulamıyor gereç alamıyordum. Murat sen neleri başardın. bir daha başarırsın dedim. Okçuluk sporu ile uğraşan tanıdıklarımın kullanmadığı ve kendi eski malzemelerimi kullanarak tek başıma bir daha okçuluk sporunda başarıyı yakaladım. Anlatırken kolay oluyor tahminen lakin yaşadıktan daha sonra yaşadıklarıma geri dönüm baktığımda bu zorluğu ben nasıl başarmışım diyorum. Avrupa ve Dünya şampiyonluklarında derecelerim var. Artık bundan daha sonraki maksadım Dünya rekoru kırarak olimpiyat madalyası almak ve bu madalyayı trafik kazası kararı kayıp ettiğim hocamın mezarına götürmek” halinde konuştu.

Söyleşiye Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Yusuf Tekdemir, İlçe Jandarma Bölük Kumandanı Jandarma Binbaşı Mehmet Demir öğretmenler ve öğrenciler katıldı. (İHA)

Okumaya devam et...