Robert Caro, Central Park’ta davul çalarak rahatlıyor

dunyadan

Aktif Üye
3. Daktilo kurdelelerim Almak gittikçe zorlaşıyor. Ve normal naylondan değil, çok yoğun şekilde boyanmış pamuklu şeritleri severim. Bu şekilde, girilen kelimeler daha koyu ve daha siyah hale gelir. Aynı sayfayı birden çok kez yazdıysanız, sözcükler etkisini kaybeder ve kalın ve siyah olması yardımcı olur.

4. Kulübem Long Island’daki evimin arkasındaki ormanda – belki 70 yarda uzakta – 15′ x 20′ boyutlarında yüksek eğimli bir bahçe barakası var. Cüruf bloklarından oluşan bir temel üzerine oturmaktadır. Yazın oraya yazarım. Duvarlar ve tavan çıplak, boyasız ahşap ve kulübede masamdan başka bir şey yok, bir dosya dolabı, iki küçük kitaplık, bir klima ve tabii ki bir duvara çivilenmiş bir ilan panosu. 23 yıl önce aldım. Her yaz başında eve vardığımızda, kışın çatıda bir sızıntı olup olmadığını ve hiç olmadığını görmek için kulübeye doğru yürürüm. Özel bir sebep olmadıkça telefonumu oraya götürmem. Taslağımın sayfalarını duyuru panosuna iğneliyorum ve gitmeye hazırım. Yeryüzündeki en sevdiğim yer.

5. New York Devleri Herşeye rağmen.

6. New York Knicks Herşeye rağmen.

7. Horace Mann’in sınıf arkadaşlarıyla yakınlaştırma oturumları Birkaç yıl bizzat bir restoranda yaptık ama şimdi birimiz başka bir şehre taşındı, bu yüzden yakınlaştırıyoruz. Bunu her dört ila beş haftada bir yapıyoruz. 11-12 yaşımızdan beri tanışıyoruz. Artık yaşlandık.

8. Trollope’un ilk sayısı Pulitzer Ödülü’nü aldığımda yayıncım Sonny Mehta bana bu kitabı verdi. Trollope’un The Barsetshire Chronicles adlı roman serisidir. Trollope’u ve özellikle Sonny’nin bildiği gibi bu romanları seviyorum ve bu set, 1887’de yayınlanan bu eserlerin ilk toplu baskısı.

9. Kaptan Hornblower serisinin ciltli ciltlerim Ben çocukken bu yedi kitaptan büyülenmiştim. Onları halk kütüphanesinin Broadway ve 99th Street şubelerinden alır, dışarıdaki merdivenlere oturur ve okumaya başlardım; Eve gitmek için sabırsızlanıyordum. Bir yılda Ina bana mükemmel bir hediye verdi. Onları lacivert bir örtüye altın çapalar ve dikenlerinde denizcilik aletleri ile bağlattı. Kitaplığıma bakıp onları her gördüğümde, en sevdiğim sahneleri hatırlamaya başlıyorum ve bazen kitabı açmadan bu sahneyi ezbere okuduğumu şaşırıyorum.

10. Pazar günleri Central Park’ta Öğleden sonra işten sonra Ina ve ben 69. Cadde girişine geldik. Garaj yolunda pedal çevirmek veya koşmak, her ırktan ve renkten insandır. Sağda Koyun Çayırı var, gerçekten çok büyük bir alan: 15 dönüm. Ve yaz pazarlarında, bu dönümlerin her bir metrekaresi insanlarla dolu gibi görünüyor – aileler, dokunmatik futbolcular, piknikçiler vb. İngiliz çim bowling oyuncuları. Devam edin: Disko müziği eşliğinde zarafetle veya çılgınca daireler çizen patenciler. Devam: bir bankta oturan, genellikle 10 veya 11 davulcudan oluşan bir sıra. Davul sesleri beni adeta hipnotize ediyor; Orada bir saat oturup onları dinleyebilirim. Bir şekilde davul yazmanın yarattığı gerginlik içimden çıkıyor.