Röportaj kitabından uyarlanmıştır: Rebecca Makkai

Bir kitap sizi hiç başka birine yaklaştırdı mı veya aranıza girdi mi?

Bir keresinde uçakta Gabrielle Union’ın yanında oturuyordum ve o yakın zamanda bitirdiğim bir kitabı okuyordu. “Bu çok iyi” dedim ve “Hı hı” dedi, sanırım artık en iyi arkadaşız.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazmasını isterdiniz?

Keşke karakterlerin işlerinin ayrıntıları ve özellikleri hakkında daha fazla şey öğrenebilseydim. Genel olarak sıkıcı bir ofis işi değil, ama genellikle duymadığımız çok özel bir şey. Bir romanın tadını çıkarmak ve aynı zamanda yılan balığı avcılığı, asbest temizleme veya daktilo tamiri hakkında her şeyi öğrenmek istiyorum. Ve arada bir, kimlerin yazdıklarını okumak istiyorum. Nasıl işleri, kendilerini gerçekleştirmelerini engelleyen bir angarya olmayan insanlar.

Bir edebi eserde sizi en çok etkileyen nedir?

zamanın geçişinin neşesi ve trajedisi. Neredeyse her zaman hakkında yazmaya çalıştığım şey bu.

Hangi kitaplar sizi suç kurgu bağımlısı yaptı?

Tana French’in her şeyini yerim. Farklı İrlanda aksanlarının nüanslarını duyabilmeniz için ses konusunda en iyisidir. Kendi kendime okumaya çalışsaydım, her karakter kulağa uğur cücesi gibi gelirdi.

En sevdiğiniz kurgusal dedektif kim? Ve en iyi kötü adam?

Dedektif: En sevdiğim çocukluk kitabım olan Ellen Raskin’in The Westing Game’inden Turtle Wexler, parlaklığı, meydan okuması ve sonunda sır saklama isteğiyle kesinlikle mükemmel bir karakter. Kötü Adam: Tom Ripley. Kötü adamlarla en çok kafalarının içindeyken ilgileniyorum.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Kocam ve ben, birimiz okumadan rafa bir kitap koymuyoruz; o zamana kadar yatağın yanında yığınlar halinde yaşıyor. Yatak odasında kurgusal olmayan kitaplar var. Yaşayan yazarların kurguları oturma odasına yazara göre alfabetik olarak gelir ve ölü yazarların kurguları ofisime daha kronolojik olarak gelir. Birisi verimli bir şekilde öldüğünde, oturma odası raflarının tamamı temizlenir. Koridorda yürüyen bir kucak dolusu kitapla tuhaf, küçük bir cenaze töreni.

Hangi kitap insanları raflarınızda bulunca şaşırtabilir?

Spesifik, dar temalar üzerine hikayeleri seviyorum: Mark Kurlansky’den “Salt”, David Sacks’tan “Letter Perfect” (yazı karakterleri ve alfabedeki harfler hakkında), David Bodanis’ten “E=Mc2”. Tek sorun şu ki, çoğu romanı ayrıntılı olarak hatırlasam da, kurgu dışı kitaplarda okuduklarımın çok azını hatırlıyorum.