Sesli Kitap İncelemesi: Müzik Anıları – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Kimse rock yıldızı olmanın kolay olduğunu söylemedi. Aslında insanlar bunu belki de en unutulmazı Dire Straits'in 1985'teki hiti “Money for Nothing” ile söylüyor. Ancak son dönemdeki birçok anı kitabının da doğruladığı gibi, müzisyenler karşılaştıkları zorluklar konusunda çok daha açık.

Michael McDonald, “En derin duygularımla temasa geçme konusunda hiçbir zaman iyi olamadım” diyor. Bir Aptal Neye İnanır: Bir Anı (HarperAudio, 10 saat, 57 dakika)ve yine de kitabın en iyi bölümleri şarkıcının şeytanlarıyla güreştiğini gösteriyor. Geçmiş pop çağına canlı bir bağlantı olan McDonald, memleketi St. Louis'de ve çevresinde bir dizi yerel toplulukla merdivenleri tırmandı, 1970'te Los Angeles'a taşındı ve Steely Dan ile bir turne konserine çıktı. Grup 1974'te dağıldıktan sonra Doobie Brothers'a katıldı.

Bu gruplarla ve Christopher Cross ve Kenny Loggins gibi isimlerle yaptığı vokal çalışmaları, McDonald'a yat rock'ının vaftiz babası statüsünü kazandırdı. Burada, hapishanede geçirdiği geceler ve küçük ölçekli uyuşturucu ticaretine yönelik bazı “devasa aptalca” girişimler de dahil olmak üzere, uyuşturucu bağımlılığına ilişkin boğuk, hafifçe mırıldanılmış bir anlatımla, kamuoyundaki popüler imajına yeni bir derinlik katıyor.

Ayıldıktan sonra sesli kitap da çıkıyor: Oğlunun öğrenme zorluklarını, karısının meme kanserini ve asit reflüsünü anlatıyor. Kitap komedyen Paul Reiser ile birlikte yazılmıştır, ancak McDonald's'ın mizahı kuru ve baba şakasına yönelmektedir (bir bölümün başlığı “Doobie'ye mi, Doobie'ye mi Değil, Soru Bu”). Ve hayır, “Yah Mo B Orada”nın ne anlama geldiğini hâlâ açıklamıyor.

Uyuşturucular Darius Ruckers'ın da odak noktası HAYAT ÇOK KISA: Bir Anı (HarperAudio, 6 saat, 12 dakika). Hootie & the Blowfish'in solisti olduğu görkemli günlerinde grup “tamamen ilgisiz olmayan iki alanda tartışmasız liderdi” diyor: “plak satmak ve uyuşturucu kullanmak.”

Rucker, bazen canlı ama bazen de materyali hızlı bir şekilde aktaran sevimli bir ev sahibidir. Babasının yokluğuna ve uyuşturucu bağımlısı erkek kardeşine rağmen, Hootie'nin 1994'teki ilk albümü Cracked Rear View tüm zamanların en çok satan plaklarından biri olana kadar çoğunlukla mutlu bir çocukluk geçirdi. Güneyli bir rock grubunda siyahi bir şarkıcı olan Rucker, sürekli ırkçılıkla karşı karşıya ve “bununla sertleşerek başa çıkmak zorunda kalıyor” diyor: “Duyuyorum, seni duyuyorum, anlıyorum, benden nefret ediyorsun. Ama beni yenemezsin.”

Hootie 2008'de dağılmadan ve Rucker başarılı bir country şarkıcısı olarak ikinci kez sahneye çıkmadan önce, karısı kuralları alt üst etti: “Parti yapmayı bırak yoksa hayatını cehenneme çevireceğim.” Rucker “o gece kokain ve ecstasy'yi bıraktı” diyor. ancak bu yılın başlarında uyuşturucu suçlamasıyla tutuklandığından bahsetmiyor.

Bikini Kill, Julie Ruin ve Le Tigre'nin solisti ve 1990'lardaki isyan grrrl hareketinin öncüsü Kathleen Hanna'ya göre, başarının temel çatışması kimyasal değil varoluşsaldır. o başlıyor REBEL GIRL: Feminist Punk Olarak Hayatım (HarperAudio, 9 saat, 48 dakika) “Bu kitabın bir travma listesi olması amaçlanmamıştır” düşüncesiyle, acı dolu tecavüz ve şiddet olaylarında bile performansı sakin kalıyor.

Ancak kitap ilerledikçe gevşer, küfür etmeye yatkın hale gelir ve hatta Beastie Boy Adam Horovitz'le olan evliliğinden, Lyme hastalığıyla mücadelesinden ve güzel sanatlar, fanzinler, politik sanatlar arasındaki yaratıcı yolculuğundan bahsederken tuhaf noktalarda kıkırdamaya başlar. Aktivizm ve müzik anlatıyor. Her ne kadar bazen bir karaktere (“Kraliçe Riot Grrrl”), sonra da bir karikatüre (“Feminist Barney”) dönüştüğünü hissetse de, sonunda Hanna işiyle ve mirasıyla barışık görünüyor.

Ghostface Killah, depresyon, panik atak ve diyabet gibi kendi iç mücadelelerini anlatıyor. BİR KILLAH'IN YÜKSELİŞİ: Wu-Tang'daki Hayatım (Macmillan Audio, 5 saat, 49 dakika). Staten Island'daki toplu konutlarda büyüdü ve Wu Tang meslektaşı RZA'nın ona söylediği gibi suç dolu hayatını geride bıraktığını hatırlıyor (“Ben New York'lu bir Yaralı Yüz değildim” ama birini “pek fazla değil” diye vurdu) , “Dostum, domuz etini sığır etiyle karıştıramazsın. İkisinden birini seçmelisiniz.” Seçtiği yol ona Hip-Hop Onur Listesi'nde bir yer kazandırdı.

Wu-Tang sanayi kompleksi birçok kitap ortaya çıkardı ve Rise of a Killah, grubun karmaşık tarihine dair anlayışımıza pek bir şey katmıyor. Uygun bir şekilde hiper Landon Woodson tarafından okunan sesli kitap da aşırı derecede gevezedir ve yazarın başka türlü takdire şayan ruhani yolculuğu raydan çıkabilir.

Aşırı nüfusla ilgili söylentiye dönüşen karmayla ilgili bir bölümde, “Her biri doğduğunda, bir bebek ölmek zorunda, birileri ölmek zorunda” diyor. “Daha fazla devam edersek Dünya parçalanabilir falan.” Hımm, tamam Ghost.

Tüm bu müzisyenler gibi Ghostface de en zor dönemleri atlatmak için işine güveniyor. “Yaşlanana kadar tekerlemeler atacağımı biliyorum” diyor. “Bastonum, takma dişlerim, sağlık bakımım ve torunlarım hakkında konuşmak zorunda kalsaydım bunların hepsini yapmaya hazırdım.”