Şiir: Erken Bahar? – Haberler

dunyadan

Aktif Üye
Bernadette Mayer’i 2022’de kaybettik. Mayer, New York Okulu ile ilişkili bir şair ve görsel sanatçıydı. Bu şiirde konuşmacı, henüz Şubat olmasına rağmen, baharın ilk günlerini gösteren tüm işaretlerin doğru olup olmadığını merak eder. Zihin bir bilinç akışında imgeden imgeye dolaşırken, şiirin sözdizimi düşüncenin tepelerini ve vadilerini aşar. Başlık bir sorudur ve ardından şiirin gövdesi küçük harfle başlar ve noktalama olmadan biter, bu da bir düşünce açıklığı uyandırır. Yalnızca bir soru işareti metni ikiye böler. Virgüller her yerde, tıpkı değişimin her yerde olduğu gibi, değişmeyen tek şey, yani yaygın savaş dışında. Victoria Chang tarafından seçildi

erken bahar?

kaydeden Bernadette Mayer

“saatin aklını” bulamıyorum, güneş doğuyor
Üç adam sahanın kenarında durup konuşuyor.
Görüyorsunuz, akçaağaç şurubu mevsimi çoktan geldi
belki, en azından kovaları kurdular
ağaçlarda, yani lokumlar gibi
Kendini savunan ağaç gibi dolaşmanın
orman, sadece şubat, tekrarlandı
erken ilkbaharlar şüpheleri ve kuraklıkları şiddetlendirir,
istersen artı ispinozlar burada
olabilir mi? Kuşlar yanılıyor olamaz, yani
bir mesaj ya da fizyonomi değil, biriydi
Gökyüzünde Venüs’ün hemen yanındaki hilal bizi anlatmak için
Poe’yu denemek için erken bir bahar olabilir
arka bahçe sonunda yosunla kaplı olsa da
Herkesin kar motosikleti daha erken olacak
satılık, henüz konuşamam
sahanın kenarında Bill benim sandalyemde oturuyor
Kaos içinde sakinliği betimleyen Phil ayakta duruyor gibi görünüyor
Reason to be & Jay sert olduğu için bağırıyor
duyunca, bütün yerel çete orada, gördüm
Birisi savaş bitmiş gibi yürüyor, dostum

Victoria Chang son şiir kitabı The Trees Witness Everything (Copper Canyon Press, 2022) olan bir şairdir. Beşinci şiir kitabı Obit (2020), Haberler tarafından Önemli Kitap ve Zamanın Okunması Gereken Kitaplar arasında gösterildi. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antioch Üniversitesi’nin MFA programında ders veriyor. Bernadette Maier (1945-2022) ilk kitabını 23 yaşında yayımladı. Uzun yıllar Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’nda yaşadı ve çalıştı. 1980’den 1984’e kadar St. Mark’s Poetry Project’in direktörlüğünü yaptı. Bu şiir Milkweed Smithereens’te (New Directions, 2022) görünür.