Sizi karaoke ile tanıştıracak ya da en azından karaokeye saygı duymanızı sağlayacak 2 kitap

Sevgili okuyucular,

Hadi şunu bir kenara bırakalım: Seni karaoke yapmaya zorlamakla ilgilenmiyorum. Çoğu meraklı gibi (ya da en azından ben öyle varsayıyorum), ne kimseyi toplum önünde aşağılamaya zorlamak istemiyorum, ne de sahneden, siz White Town'ın bir odanın önünde hangi ezilmiş zavallının yaptığını düşünürken izlemek istemiyorum. Javits Center'daki tanıtım amaçlı bir ticari fuardan içeri giren sarhoş insanlarla dolu. Ve bu bir pazartesi akşamı.

Tüm kişiliğimin ne zaman karaoke söyleyen biri ve dolayısıyla garip bir şekilde savunmacı biri haline geldiğini bilmiyorum. Ancak teşhircilik söz konusu olduğunda oldukça zararsızdır ve terapi söz konusu olduğunda oldukça ucuzdur. Dahası, bir oda dolusu yabancı, şarkı söyleme zevkinden başka bir amaç uğruna, gerçek hayatlarıyla tamamen ilgisi olmayan bir şey yapmak için (gönüllü olarak) bir araya geldiğinde büyülü bir şey gerçekleşebilir.

Sadie

Sheffield karaoke anılarından oluşan bu “Walden” kitabında şöyle yazıyor: “Bu karaoke zihniyetine girmek için, iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış, ritim içinde ya da ritim dışı hakkındaki tüm düşüncelerinizi geride bırakmalısınız.” ” Kara kelimede Karaoke aynı karate“boş el” anlamına gelir. Her ikisi de “boş” sanatlardır çünkü arkanıza saklanacak silahınız ve müzik enstrümanınız yoktur; yalnızca cesaretiniz, kalbiniz ve acı verme isteğiniz vardır.”

Sheffield, yaslı genç bir dul olarak ilk kez gönülsüzce karaoke söylüyor ve hemen bir çıkış yolu ve bir topluluk buluyor. Kaybedilen ve bulunan bu dokunaklı aşk hikayesinin tadını çıkarmak için kesinlikle karaoke yapmanıza gerek yok, ancak Sheffield, “Total Eclipse of the Heart”ın son satırlarının yarattığı katarsis bir yana, bu hobinin sunduğu tuhaf tesellinin bir kanıtıdır. Bir daha asla göremeyeceğiniz bir grup insanla. Beni gerçekten ağlatan nadir kitaplardan biri. Aynı zamanda, paniğe kapılan Fransızlarla dolu bir odanın önünde “Şimdi Yalnız Olduğumuzu Düşünüyorum”un gerçekten çılgın bir versiyonunu seslendirme cesaretini ilk kez toplamamın nedeni de budur.

İsterseniz okuyun: “High Fidelity” (Nick Hornby'nin romanı veya Stephen Frears'ın sadık film uyarlaması); Amy Lin'den “Here After”; “Kalp tutulması.”
Şuradan temin edilebilir: Pek çok iyi kitapçı talep üzerine baskı yapar, ancak bence bu, Thriftbooks ve benzerleri için geçerli bir durumdur. (Ve elbette bir e-kitap da var.)

Kanada'da Dale Jepsen adlı yerel bir kurum orman yangınında ölünce, Crow Valley sakinleri onun onuruna bir karaoke yarışması düzenler. Bryan'ın kara komedisi kısmen aptalca bir saçmalık, kısmen karakter çalışması ve genel olarak tamamen eğlenceli bir okumadır – önceki romanları The Figgs, The Hill ve Coq'un geleneğini sürdürür – ama benim en sevdiğim kısımları onun… tuhaf dünyasının olduğu kısımlardır. karaoke tutkunları. Düet partneri uyum sağlayamayınca çıldıran bir adam var; şarkıyı siz ona ulaşamadan başka birisinin elinizden almasıyla oluşan inanılmaz rahatsızlık; derin gösteri melodileriyle hakimiyet kuran gösterişçi. Genellikle akademiye uygulanan bir tanımlamayı kullanırsak: Bu çok kötü çünkü tehlikede olan çok az şey var.

İsterseniz okuyun: Jami Attenberg'den “The Middlesteins”, Louise Penny'den her şey, Janice Hallett'den “The Appeal”
Şuradan temin edilebilir: İyi kitapların satıldığı her yerde, neden yazarın memleketi Calgary'deki Baykuş Yuvası'na uğramıyorsunuz?

Neden gitmiyorsun …

• Müzik tonu olmayan birini mi dinliyorsunuz? Tim Falconer şarkı söyleyemez; bilim adamlarının amusia dediği, bizim ise ton sağırlığı dediğimiz durumdan muzdarip. 2017'de çıkan “Kötü Şarkıcı” adlı kitabı Falconer'in kendi deneyimleriyle başlıyor ve nöroloji (genellikle kendisi konu oluyor) ve insanın müzikle ilişkisinin evrimi araştırmalarına doğru ilerliyor. Büyüleyici ve eğlenceli.

• Hoşlanmamanızı haklı çıkarır mısınız? Karaokeyi sadece kötü bir şey olarak değil, aynı zamanda uyum ve istisnacılık arasında parçalanmış milliyetçi bir insansız hava aracı ilacı olarak görüyorsanız, o zaman Yugoslav kültür eleştirmeni Dubravka Ugresic konuşulacak kişidir. Mükemmel makale kitabı Karaoke Kültürü (toplumda şarkı söyleyen amatörlerden çok daha fazlasını kapsar) aynı zamanda çekici bir açık fikirlilik sergiliyor: “Amsterdam'da bir karaoke gösterisine gitmeyi neden düşündüğümden bile emin değilim – belki de bunun nedeni Bazen doğru olduğu ortaya çıkan bir paradoksun, yani dünyaların en az beklediğimiz yerde açıldığı gerçeğinin.

• Karışık medya? Hollywood'un karaoke tasviri çoğu insanın gerçek karaoke bulması kadar utanç verici olabilir; Size “Düetler” diyorum. Ancak dikkate değer istisnalar da var: “Booksmart” (drama çocuğunun mükemmel bir tasviri); “Yazın 500 Günü” (sekoyada çekilen sahne, filmdeki açık ara en iyi sahne); “En İyi Arkadaşımın Düğünü” (kötü şarkı söyleyen gerçekçilik); ve “Lost in Translation” çünkü karaoke sahnesi tüm eğlencenin rastlantısallığını, ritüelleştirilmiş, kontrollü çılgınlığını yakalıyor.
Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Haberler kitaplarına veya okuma önerilerimize daha derinlemesine dalın.

Okuduklarınızı beğendiyseniz lütfen tavsiye edin. Buradan kayıt olabilirsiniz. Abonelere özel tüm bültenlerimizi burada bulabilirsiniz.

Dostça bir hatırlatma: Kitaplar için yerel kütüphanenize göz atın! Birçok kütüphane, kopyaları çevrimiçi olarak rezerve etmenize olanak sağlar.