The English Countryside’ın yazarı Ronald Blythe 100 yaşında öldü.

dunyadan

Aktif Üye
Akenfield, belki de yalnızca Bay Blythe’ın yazabileceği bir kitaptı. Ortakçıların torunu olarak, çok az resmi eğitimi vardı ve asla memleketinden uzakta yaşamadı. Kapsamlı bir şekilde okudu, ancak Suffolk’un tarlalarında ve ormanlarında da bir o kadar zaman geçirdi.

Arazi ve tarihi ile derin bir bağ hissetti: Günlük yürüyüşü onu, Romalılar, Saksonlar ve Normanlar üzerinden ilerleyen, binlerce yıldan Demir Çağı’na kadar uzanan ardışık uygarlıkların kalıntılarından geçirdi.

1986’da Haberler’da “Arabasız bir evde doğdum, çocukluğumun yarısını kır yollarında ve martılarda köylere seyahat ederek, kapıları ve direkleri öperek ve bazen kaybolan yollarda geçirdim” diye yazmıştı.

Her ikisi de manzaralarında Suffolk’un tepelerini ve derelerini tasvir eden şair John Clare, romancı Thomas Hardy ve ressamlar Thomas Gainsborough ve John Constable dahil olmak üzere İngiliz kırsalında benzer ilham bulan sanatçılardan ilham aldı.

Üslubu bilgiliydi ama konuşkandı, bilgiçti ama asla bilgiçlik taslamıyordu; kendi zor kazanılmış bilgisinin tipik gösteriminin hiçbirini göstermedi. The Church Times için St. Matta hakkında tipik bir telgrafta şunları yazdı:

Açgözlü arzular ve aşırı servet sevgisi bize göre değil. Bunu nasıl kontrol altında tutacağımı bilmesem de, bizim için aşırı bir şefkat de yok. Birkaç arkadaş, kedi, bazı kitaplar, çocukluğumdan beri aşina olduğum bu manzara, hepsi aşırı sevgimi görüyor ve kedi bundan daha az memnun olmayacaktı. Ama açgözlü değilsem, ihtiyacım olan her şeye sahip olduğum içindir.
1969’da yayınlanan Akenfield, Bay Blythe’nin İngiltere’nin taşra yaşamının en büyük tarihçisi olarak ününü sağlamlaştırdı.

Ronald George Blythe, 6 Kasım 1922’de yaklaşık 400 kişinin yaşadığı ve şu anda 2.000’den az kişinin yaşadığı bir Suffolk köyü olan Acton’da doğdu. Babası Albert, yaklaşık 200.000 İngiliz askerinin öldürüldüğü, yaralandığı veya esir alındığı 1915 Gelibolu seferinde I. Dünya Savaşı’nda görev yaptı. Annesi Matilda (Eakins) Blythe ev hanımıydı ve savaş sırasında hemşire olarak gönüllü oldu.

Ronald zamanının çoğunu dışarıda oynayarak ve keşfederek geçirdi. Okula pek düşkün değildi ve her halükarda eğitim olanakları sınırlıydı. Ama özellikle annesinin ona dayattığı Fransız edebiyatının doymak bilmez bir okuyucusuydu.