Tomi Adeyemi'nin kitapları fantastiktir. Öğrendikleri acı verici derecede gerçekti.

dunyadan

Aktif Üye
Tomi Adeyemi tam olarak ne olduğunu söyleyemese de havada bir şeyler vardı. New York yazının kavurucu sıcağı ya da tenimizde biriken ter kokusu değildi.

Daha yeni kitabı hakkında konuşmaya başlamadan önce Adeyemi bana hemen “Burcun ne?” diye sordu.

Kova burcu, itiraf ettim.

“Dur!” diye yanıtladı. “Şu anda kendi anımı yaşıyorum çünkü sen son 36 saat içinde tanıştığım üçüncü Kova burcusun.” Daha sonra yıldız işaretlerimizin ters olduğunu öğrendi: Ben Kova ve Aslan'ım, o da Aslan ve Kova. . Hava ve ateş, ateş ve hava.

Dram, falcılık, doğa unsurları; bunların hepsi Adeyemi'nin en çok satan Orïsha Mirası serisine kolaylıkla uygulanabilecek kelimeler; serinin üçüncü ve son kitabı Children of Izdırap ve Anarşi, Salı günü Henry Holt Books for Young Readers tarafından yayınlandı.

Dizi, Orïsha krallığında büyülü bir mirasa sahip olarak doğan Zélie adında genç bir kızın hikayesini konu alıyor. Dizinin başında, Zélie ve halkı Maji, Orïsha'nın büyülü olmayan monarşisi tarafından boyunduruk altına alındı; bu monarşi onların güçlerini ellerinden aldı, onları istismar etti ve asla eski ihtişamlarına geri dönmemelerini sağlamak için her şeyi yaptı. İlk iki kitap olan Kan ve Kemiğin Çocukları ile Erdem ve İntikamın Çocukları boyunca Zélie, Maji'ye sihirlerini geri verir ve onu yanlışlıkla monarşiye aktararak aralarında açık bir savaşa yol açar.

“Acı ve Anarşinin Çocukları” savaşın ardından başlıyor. Bir kazanan var ama bu ne monarşi ne de Maji. Dünyayı fethetmeye yönelik kötü arzuları transatlantik köle tüccarlarınınkine benzeyen Kafatasları adlı yabancı bir grubun lideri Kral Baldyr'in Orïsha'ya ayak bastığı ortaya çıktı. Zélie'yi yakaladı, gemisine hapsetti ve büyüsünü ülkeyi kolonileştirmek için kullanmayı umarak onu denizlerin ötesine kaçırdı. Zélie, Kafatasları onları tamamen yok etmeden önce kendisini ve halkını kurtarabilecek mi? Yoksa çok mu geç kaldı?

Kitabın yayınlanmasından önce Adeyemi, genç yetişkinlere yönelik fantastik üçlemesinin ardındaki ilhamlar, Batı Afrika'dan etkilenen serinin 2018'deki ilk çıkışından bu yana nasıl değiştiği ve okuyucuların bu son ciltte neler bekleyebileceği hakkında Book Review'a konuştu.

Bu röportaj uzunluk ve netlik açısından düzenlenmiş ve özetlenmiştir.

Bana Orïsha dünyası için ilham kaynağınızdan bahsedin.

Üç katlıdır. Öncelikle üniversiteden yeni mezun oldum. Seyahat bursum vardı. Brezilya'ya, Salvador'a, bu müzeye gittim ve tadilat nedeniyle kapatıldı. Yağmur yağıyordu ve kendimi bir hediyelik eşya dükkanına girdim ve şu dört seramik tabağı gördüm: Yüzü olmayan, kırmızı renkte, koyu tenli, güzel bir tanrıça vardı; denizlere hükmeden bir tanrıça vardı; yine kahverengi tenli; ateşe hükmeden o güçlü adam; ve yeşil arka planı ve oku olan diğer adam. Ve Afrika tanrı ve tanrıçalarının olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Bu hiç aklıma gelmedi. Ve bu tam anlamıyla Orïsha dünyasında bir patlama gibiydi. Karakterler değil, sekiz ay sonra geldiler ama o dünya tamamen oluşmuştu. Aslanları gördüm, büyüyü gördüm, tapınakları gördüm, savaşı gördüm.

İkincisi, yazar olarak geçimimi sağlamak için ciddi bir girişimde bulunmam gerektiğini fark ettim.

Üçüncüsü ise kalbimdi. Muhtemelen buna duygusal TSSB derdim. Trayvon Martin'le başladı. Açlık Oyunları'nda tüm siyah karakterlere karşı tepkiyle devam etti; Güney Carolina İncil çalışması çekimi; Philando Kastilya; Alton Sterling; Sandra Bland – bunların hepsi temel duygusal anılardır çünkü o erkek olduğunda babamdı. Sandra olduğunda annemdi. Bunun duygusal bir TSSB olduğunu söylüyorum çünkü bu benim başıma gelmedi, daha ziyade gördüğüm her şeyin ardından oldu. Kalbimde öyle ağır bir şey vardı ki; Onu dışarı çıkarmam ve işlemem gerekiyordu.

İkinci kitabınız Erdem ve İntikamın Çocukları yayımlanalı neredeyse beş yıl oldu. Children of Izdırap ve Anarşi'yi yazmak diğerleriyle karşılaştırıldığında nasıldı?

Kitaplarım biraz Taylor Swift romanlarına benziyor çünkü yaşadıklarımı ya da yeni yaşadıklarımı anlatıyorlar. Yani 2. Kitap, yıllarca beyazperdede polis vahşeti ile yaşamaktan dolayı yaşadığımı sandığım duygusal TSSB ile ilgili değildi, daha ziyade hayatımın o döneminde içinde bulunduğum duygusal kargaşayla ilgiliydi.

3. kitap çok benzer. Okuyucularım bunu biliyor ama 2. Kitap'ın çıkışıyla 3. Kitap'ın çıkışı arasında gerçekten hasta oldum. Gerçekten, gerçekten, gerçekten hastalandım. Beş yıl sürdü: Bu yılların yaklaşık üçünde hastaydım ve yaklaşık iki yılda iyileşiyordum ve iyileşiyordum.

Ne oldu?

Bunun birçok nedeni var. Sanırım 1. Kitap ve 2. Kitap'ın ve her zaman olduğum kişinin stresiydi: Tip A! Performans! Hadi yap şunu!

Ama bu çok fazla, biliyor musun? Miley Cyrus'un 14 yaşında bir kız olarak programını okuduğu viral videoları görüyorsunuz ve yapımcılarımla konuştuğumda bana “Aslında bir Disney Channel yıldız deneyimi yaşadınız” diyorlar. yaş ve hikayenin benim için daha önemli olduğu inancını ortadan kaldırıyorsun.

Zor çünkü şu ya da bu şeyi değiştirmeyeceğim ama bunu aynı zamanda içinden geçtiğiniz bir yolculuk olarak da görüyorum. Bu hikayelerin nasıl ortaya çıktığına dair daha yüksek bir ilahi zamanlama var ve bu üçüncü kitapla birlikte bu yolculuğa benimle birlikte çıkan insanlar var ve bu çok keyifli bir kutlama.

Okuyucuların bu son kitaptan ne çıkarmasını umuyorsunuz?

Sevildiklerini hissetmelerini istiyorum. Beni bu noktaya getiren yol için minnettar olduğumu söylemek istemiyorum ama okuyucuların önünde durup “Hey, hayatın bizi yere sereceğini biliyoruz” diyebilmeyi seviyorum. Hayat bu. Hayat hayata geçiyor.

İster Zélie'den ve onun hikayesinden, nasıl yıkılıp tekrar ayağa kalktığı ve sonunda bu kitabın yolculuğu boyunca olduğu kişi haline geldiğinden ilham almak isteyin, ya da benim son beş yıldaki hasta olma hikayem, bunu başaramadım. Yazmadım ya da konuşmadım bile, sonra geri döndüm ve şöyle dedim: “Aman Tanrım. Şu yaptığına bir bak!”

Kurgusal bir kahramana ihtiyacın varsa, senin için buradayım. Kendi yaraları ve yaraları olan ama yine de uzun saçlarıyla muhteşem görünen birine ihtiyacınız varsa, sizin için buradayım.