Yaklaşık 60 kitabın yazarı Paul Theroux, gelecek vaat eden yazarlara tavsiyelerde bulunuyor

dunyadan

Aktif Üye
Durdurulamayanlar hırsları zamanla sönmemiş insanlarla ilgili bir dizi. Aşağıda Paul Theroux, kendisini neyin motive etmeye devam ettiğini kendi sözleriyle açıklıyor.

60 yıl boyunca yazıp yayımladıktan ve 60'a yakın kitaptan sonra düşüncelerimi kağıda dökmek benim için bir iş değil, hayatımın bir süreci. Yazarların her zaman yazmanın inanılmaz zorluğundan şikayet ettiklerini duyarsınız, ama bu dürüst olmayan bir şikayettir.

Pek çok insanın durumu çok daha zor; askerler, itfaiyeciler, saha çalışanları, kamyon şoförleri. Yazarlık mesleği rehavet dolu bir yaşamdır. Biraz şans ve çabayla geçiminizi sağlayabilirsiniz. Tek zorluk yalnızlık ihtiyacıdır. Yazmak hiçbir şeyle bağdaşmaz – tamamen kendi içine kapanması genellikle aile hayatı ve arkadaşlıklar için yıkıcıdır – ama yine de bana neşe veriyor. Tüm yaratıcılık canlandırıcıdır; Bir kitabı coşku sınırında bir ruh hali içinde bitiriyorum.

Yazmayı zor buluyor musun? Yazacak hiçbir şeyin kalmayabileceğini fark ettin mi?

Bir zamanlar talim çavuşu olarak tanımladığım yazar VS Naipaul'la olan dostluğumu anlatan “Sir Vidia'nın Gölgesi” adlı bir kitap yazmıştım; kendisi “Full Metal Jacket”i görseydi büyük ihtimalle “Nedir o” diye bağırırdı. En büyük problemin, seni aptal mı?” Yazılarımı okuduğunda sık sık “Seni uyarmalıyım, ben acımasızım” sözlerini söylerdi.

Naipaul kusurlu bir insandı – öfke nöbetlerine yatkın ve depresyona yatkın – ama harika bir yazardı. Onun bana en büyük hediyesi teşvikti. Sadece yazarların değil, herkesin bunlara ihtiyacı var. Herkes. Naipaul'un söylediklerimi okuduktan sonra “Her şey yoluna girecek” demesi beni neşelendirdi ve umut verdi.

Yaratıcılık denemeyle ilgilidir; başarısız olmakla, yeniden başarısız olmakla, Beckett'in dediği gibi daha iyi başarısız olmakla ilgilidir. Büyüdüğümde ve geniş bir ailede mahremiyete ihtiyaç duyduğumda (yedi çocuğun üçüncüsüydüm), kütüphanelerde, uzun yürüyüşlerde, yalnızlıkta ve birçok vasıfsız işte teselli bulan ve çatışan taleplerle başa çıkabilmek için mülteci oldum. ve ailemin eleştirel incelemesinden kaçmak için.

Çocukluğumdan beri hep gizlice hikayeler yazdım ve düşüncelerimi kağıda döktüm. Nasıl yazar olabileceğime dair hiçbir fikrim yoktu. Doktor olabileceğimi hayal ettim ve üniversitede tıp ve fen bilimleri okudum. Ancak 1963'te mezun olduktan sonra tıp fakültesine gitmek yerine Afrika'da öğretmen oldum. Birçok bakımdan bu nihai yalnızlıktı; gerekli yalnızlık.

Dergilerde hikâye ve şiirlerimi yayınlamaya başladığımda yolum belli oldu. Ama yol hiçbir zaman düz değildir. Birisi bana yazma tutkusunun olabileceğini söylerse, ona evden ayrılmasını, gidip bir iş bulmasını öneririm. Asla bir “yazma programına” başvurmayın. Deneyim aramak ve her şeyden önce risk almak daha iyidir.

Yazarlık mesleğini bir oyun olarak görmek büyük bir hatadır. Sıkıcı işleri olan insanlar genellikle işten ayrılırlar. Yazmak ne sıkıcı ne de bir iş. Bunu bir yaşam süreci olarak görüyorum. Sonunda sandalyemden düştüğümde sanırım bu benim bırakma yöntemim olacak.

Mevcut ve gelecek projeler: Şubat ayında 57. kitabı Burma Sahib'i yayımladı. Şimdi yeni bir seyahat kitabı için bir sonraki habercilik macerasını planlıyor.

Bu röportaj, netlik sağlamak amacıyla özetlendi ve düzenlendi.