Birden fazla kişiliğin rahatsız olduğu Çinli bilim adamı Robert Oxnam, 81 yaşında öldü

Psikoterapi yoluyla, yıllar süren dengesiz davranışlarının çoklu kişiliğin getirdiği eziyetle açıklanabileceğini öğrenen seçkin bir Çin bilim adamı olan Robert B. Oxnam, 18 Nisan'da Greenport, New York'taki, Long Island'ın Kuzey Çatalı'ndaki evinde öldü. 81 yaşındaydı.

Eşi Vishakha Desai, sebebin Alzheimer hastalığının komplikasyonları olduğunu söyledi.

1980'lerin sonunda Dr. Oxnam Asya Topluluğu Başkanı, televizyon yorumcusu ve deneyimli bir denizci. Ama ruhu son derece kırılgandı. Aralıklı öfke nöbetleri, bulimia, hafıza sorunları ve depresyon gibi sayısız sorunu vardı ama başlangıçta Dr. Jeffery Smith, bir psikiyatrist.

Bu terapide ortaya çıkan ilk kişilik, öfkeli bir çocuk olan Tommy'ydi, ardından yaramaz bir genç olan Bobby ve Dr. Oxnam hâlâ çok gençti.

2005 yılında yayınlanan Kırık Bir Zihin: Çoklu Kişilik Bozukluğuyla Hayatım adlı kitabında Dr. Oxnam, Tommy'nin Dr. Smith konuştu. Dr. Oxnam'ın 50 dakikalık seanstan hatırladığı şey, psikiyatriste terapinin işe yaramadığını düşündüğünü yazdığıydı. Ama Dr. Smith ona tüm bu süre boyunca Tommy ile konuştuğunu söyledi.

“Öfkeyle dolu” dedi Dr. ona. Smith. “Ve o senin içinde.”

“Şaka yapıyorsun?” Dr. Oxnam yanıtladı.

Onun 11 kişiliği Dr. Oxnam'ın beyni gerçek hayatta implante edildi ve oynandı ve neredeyse tamamı Dr. Smith. Wanda, bir zamanlar cadı olarak bilinen zalim kişiliğin içinde kaybolmuş bir Budist karizmasına sahipti. Paten kaymayı ve kafasında şişeleri dengelemeyi seven Bobby'nin genç bir kadınla ilişkisi vardı ve Dr. Oxnam ve karısı korkmuştu.

2005 tarihli anı kitabında Dr. Oxnam, psikiyatristinin Dr. Oxnam'ın farklı kişilikleri konuştu. Kredi…Hachette kitapları

“Orada çok gürültülü olabiliyor, gürültü olabiliyor” dedi Dr. Oxnam, 2005 yılındaki bir profilinde Haberler'a kendisi hakkında bilgi vermişti.

Dr. Smith bir röportajda şunları söyledi: “Kafasında pek çok şey oluyordu; sanki bir kişilik yıkıcı bir şey yapmak üzereyken diğeri muhtemelen 'Bu doğru değil' derdi.”

Kitapta Dr. Oxnam, karakterlerin yaşayan bir iç dünyada nasıl yaşadıklarını anlatıyor: odaları, zindanları, koridorları ve demir parmaklıklı kapıların ardında bir kütüphanesi olan bir kale. Tommy Dr. Smith kaleyi ziyaret etti ve kalenin “orta çağ tarzında, büyük bir tepe üzerinde duran” ve “gri taşlardan yapılmış, köşeleri uzun yürüyüş yolları ve kulelerle taçlandırılmış” olduğunu söyledi.

Dr. Oxnam kitapta kendisine kimin tacizde bulunduğunu açıklamadı. Ama Dr. Smith'in Baby ile yaptığı konuşmaların, Robert'ın çocukken yaşadığı ağır travmanın ebeveynlerinden kaynaklanmadığını Baby'ye “açıkça” gösterdiğini yazdı.

“Faillerin kimliklerini gizleme sözümüzü söylemek yapmaktan daha kolaydı” diye yazdı Dr. Oxnam. “Dürüst olmak gerekirse kalede öfke olduğunda çenenizi kapalı tutmak zordur. Ancak zamanla, faillerin isimlerini saklamanın ve öfkeli bir durumda kalmayı reddetmenin aslında iyileşme sürecine yardımcı olduğunu keşfettim.”

Terapinin sonuçta 11 kişiliğin daha yönetilebilir bir üç kişilikte birleşmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Çoklu kişilik bozukluğunun (şu anda dissosiyatif kimlik bozukluğu olarak adlandırılıyor) nüfusun yaklaşık yüzde birini etkilediğini ve genellikle yaşamın erken dönemlerindeki ciddi travmalardan sonra ortaya çıktığını söyleyen Dr. David Spiegel, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü. “Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı”nın (1994) dördüncü baskısında ortaya çıkan isim değişikliğini icat etti.

Dr. Spiegel, Dr. Oxnam, kimliğinin bazı parçalarının bilinmesinden ziyade deneyimlendi.

Bir röportajda “Benimle partide konuşandan farklı bir adamsın ama ikisi arasında pürüzsüz bir süreklilik var” dedi. “DID'li insanlar kendilerini farklı kimliklere göre sınıflandırılan farklı bileşenler olarak deneyimliyorlar.”

Bu bozukluk, Flora Rheta Schreiber'in 1973'te 16 kişiliğe sahip olduğu iddia edilen bir kadını konu alan çok satan kitabı “Sybil”in temelini oluşturdu. Başrollerini Sally Field ve Joanne Woodward'ın paylaştığı 1976 yapımı bir televizyon filmine uyarlandı.

Robert Bromley Oxnam, 14 Aralık 1942'de Los Angeles'ta doğdu. Aynı adı Robert olan babası, New Jersey'deki Drew Üniversitesi'nin ve Brooklyn'deki Pratt Enstitüsü'nün başkanıydı. Evi annesi Dalys (Houts) Oxnam yönetiyordu.

1964'te Massachusetts'teki Williams College'dan tarih alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Babası onu uluslararası çalışmalarda yüksek lisans çalışması yapmaya teşvik etti ve Robert, Çin'in dünya sahnesinde daha büyük bir rol oynayacağından şüpheleniyordu. 1966'da Yale Üniversitesi'nden Doğu Asya çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi ve doktora derecesi aldı. 1969'da 17. yüzyılda Çin'in Oboi hükümdarlığı üzerine bir tez ile.

2014 yılında Oboi Regency in Perspectives on History hakkında, “İki yıl boyunca tamamı klasik Çince olan mahkeme belgelerini, biyografileri ve yerel tarihleri tarayarak yoğun dil ağaçları arasında tarihi orman parçalarını bulmaya çalıştım” diye yazdı. Amerikan Tarih Derneği.

1969 yılında Dr. Oxnam, Manhattan'daki bir kültür, eğitim ve araştırma kuruluşu olan Asia Society tarafından işe alınmadan önce altı yıl Connecticut'taki Trinity College'da Çin ve Japon tarihi alanında doçent olarak çalıştı. Başkan Richard M. Nixon'un 1972'deki ziyaretinden sonra Çin'in Batı'ya yeniden açılmaya başlamasıyla ilgili makaleler ve raporlar yayınlayan Çin Konseyi'nin kurucusuydu.

1979'dan 1981'e kadar Topluluğun Washington Merkezi'nin yöneticisi olan Dr. Oxnam, örgütün hükümet politikasına odaklanan ilk çağdaş ilişkiler departmanıdır. 1981 yılında derneğin başkanlığına atandı. Sonraki 11 yıl boyunca kurumsal, çağdaş ve kültürel programları 30 Asya ülkesine genişletti ve 1990 yılında Asia Society Hong Kong Center'ın açılmasına yardımcı oldu.

Asya Topluluğu'nun eski yönetici direktörü Marshall Bouton, Dr. Oxnam, organizasyonun “Asya'yla ilgilenen Yukarı Doğu Yakalıların bir buluşma yerinden, Asya'nın en acil sorunlarına çözüm getiren daha profesyonel bir organizasyona” dönüşmesine yardımcı oldu.

Bay Bouton, Dr. Oxnam alkolizminin farkında değildi ve davranış sorunlarına dair ipuçları taşıyordu. Dr.'nin dikkat çekici olduğunu söyledi. Oxnam bunların üstesinden gelebilir.

Fakat 1992 yılında Dr. Oxnam, şirketin yönetim kuruluna istifa ettiğini bildirdi.

Kitabında “Bob tarafım, yeniden düşünmem için baskı yapmalarından etkilendim” diye yazdı. Ama o gitti.

Hayatta kalanlar arasında, 1993'te evlendiği ve 2004'ten 2012'ye kadar Asya Topluluğu'nun başkanlığını yapan karısının yanı sıra, 1993'te Barbara Foehl ile olan evliliğinden boşanan kızı Deborah Betsch ve oğlu Geoff Oxnam da var. ve dört torun.

Asya Topluluğu'ndan ayrıldıktan sonra Dr. 1993'te Oxnam, PBS'de “The MacNeil/Lehrer NewsHour” için Çin üzerine bir dizi; 2003'ten 2004'e kadar Pekin Üniversitesi'nde (Bobby karakterinin Çince ders verdiği) ABD-Asya ilişkileri üzerine bir yüksek lisans semineri verdi ve bir varlık yönetimi firması olan Bessemer Trust'a danışmanlık yaptı.

Ayrıca “Ming: Bir 17. Yüzyıl Çin Romanı” (1995) kitabını yazdı ve sanata yöneldi, bulunan ahşapları Çin felsefesinden ilham alan heykellere dönüştürdü ve buzul kayalarını fotoğrafladı.

“Çin geleneğinde 'Qi' teriminin birçok anlamı var, ama benim için görünmez ama elle tutulur bir yaratıcı enerji kaynağı anlamına geliyor” dedi Dr. Oxnam, 2018'de çevrimiçi bir yayın olan Hamptons Art Hub'a söyledi. Şöyle ekledi: “Tüm hayatım boyunca ayrışmanın acısını çektim, ancak bir şekilde 'Qi' ile sanat arasındaki bağlantı bana odaklanma ve umut verdi.”