Kitap İncelemesi: Ashley Audrain’den “Fısıltılar”

dunyadan

Aktif Üye
FISILTI, kaydeden Ashley Audrain

Geçen gece akşam yemeğinde bir arkadaşım bana ilk gerilim filminin kaliteli bir kadın romanı olarak ilan edildiğini söyledi. Kalbim battı. Kitapçıların ve satış ekiplerinin kategorilere güvendiğini biliyorum ama bu beni her zaman rahatsız etmiştir. Kadın edebiyatının amacı, kadınların dünyadaki varoluş biçimlerine ışık tutmak ve onların zaferlerini, güçlerini, baskılarını ve korkularını aydınlatmaksa, bu kategorideki kitapların erkekler için de temel okumalar olması gerekmez mi?

Bu, Ashley Audrain’in çok satan ilk filmi The Push’tan sonra gelen The Whispers için kesinlikle geçerli. Tanıtım materyalleri kadınlara hitap ettiğini vurgulasa bile her erkeğin bu kitabı okumasını istiyorum. Yapı, Little Fires Everywhere veya Big Little Lies’tan – gönülsüz yaşamın evlilik dışı ilişkiler ve gömülü sırlardan oluşan bir ağı gizlediği lüks bir yerleşim bölgesi – doğrudan tanıdık. Bir doğum günü partisinde bir öğleden sonra konuklar, mükemmel bir zevke ve görgüye sahip bir kadın olan Whitney’in 10 yaşındaki Xavier’ine bağırdığını duyar. Oğlan yatak odası penceresinden düşüp birkaç ay sonra komaya girdiğinde, kaza sadece annesinin parlak yüzeyinin altındaki karanlığı değil, aynı zamanda soylulaştıran Harlow Caddesi’ndeki kızgınlığı ve için için yanan nefreti de ortaya çıkarır.

The Whispers’ın kalbinde şu soru var: Anne olmanın birden fazla yolu var mı? Deneyim, Whitney’in “gönüllü ölüm” dediği, her şeyi tüketen bir fedakarlık gerektiriyor mu, yoksa bir anne kendi ihtiyaçlarını ön planda tutabilir mi? Bu süre zarfında sorumlu bir anne olması mümkün mü? işten – ve hatta çocuktan – hoşlanmamak?

Örneğin Whitney, “oyuncaklarla dolu plastik kutulardan ve yerde oturmaktan nefret eder. Araba sesi çıkarmaktan ve puma kılığına girmekten nefret ediyor. Her gün nefret ediyor. Öyle olmadığında kulağa kaygısız, mutlu ve şaşırmış gibi görünmekten nefret ediyor. Gerçek olmayan şeylere ilgi gösteriyormuş gibi yapmaktan nefret eder.”

Bir de en iyi arkadaşı Blair var, kendisinin de kabul ettiği gibi, “sadece istediği için asla yalnızca ihtiyaçlarına göre karar vermeyen.” O, “bir anne ve ailenin asla olmaması gerektiği şekilde yalnız, çaresiz ve acı verici derecede yalnız.”

Rebecca, çocuğu olmayan özel bir acil servis doktorudur. Ve Mara, onlarca yıl önce ölen akıl hastası oğlunun yasını hâlâ tutan yaşlı bir komşudur. Bu ikisi, Audrain’in muhakemesine başka bir nüans katmanı ekler: Bir kadının eksiksiz olması için anne olması gerekir mi? Çocuğunuzun ölümünden sonra nasıl bir annesiniz?

Öfke, bu kadınları birleştiriyor – Audrain’in ustaca, kurnazca ve güçlü bir şekilde aktardığı öfke. Sessizlik içinde acı çekiyorlar, kocalara ve çocuklara yönelik kurnazca uzlaşmalara karşı bir öfke dalgasıyla çalkalanıyorlar. Hepsi, kendilerine göre, Blair’in yerinde bir şekilde “azaltılmış bir hayatın güvenliği” dediği şeye razı oldular.

Okurlarının sempatisini kazanmak istemeyen Audrain, karakterlerinin kusurlu, savunmasız, kızgın ve pişmanlık duymayan olmasına izin verir. Öfkesini inceler ve çıplak duygularını yargılamadan veya özür dilemeden sunar.

Bazen “Fısıltılar” biraz yavaş yanabilir. Whitney’in oğlunun başucunda beklediği üç gün boyunca karakterleri ve zaman dilimlerini çok sık değiştiriyor ve kaderi kitabın son sahneye kadar dönmesini sağlayan motor. Şimdiki zamanı açıklamak için zamanda geriye gitmek, şimdiki zamanı açıklamanın yaygın bir yoludur, bu durumda Xavier’in kazasından önceki günler ve sonrasında, çoğu durumda şimdiki zaman yeterli olacaktır.

Bu nedenle, kendilerinden sakladıkları sırları ve gerçekleri ortaya çıkaran karakterlerin çoğu zaman önündeyiz. Ancak sadakatsizlikleri, iğrenç sırları ve küçük kıskançlıkları gün yüzüne çıktıkça çatışan çiftleri izlemek röntgenci bir zevk veriyor. Anlatım ara sıra ayrıntılarla ve sahne yönergeleriyle dolu olsa da, bu dikkat dağıtıcı unsurlar asla karakterlerin öfkesinin basitliğini ve dürüstlüğünü gölgelemez. Bu aynı zamanda canlandırıcı ve rahatsız edici. Audrain, sizi karakterlerinin kaderi hakkında bir teslimiyet duygusuna sevk ettikten sonra, inanmanız için iki kez okumanız gereken bariz bir son sunuyor.

Ivy Pochoda’nın son romanı These Women.

FISILTI | Ashley Audrain tarafından | 336 sayfa | Pamela Dorman Kitapları | 28 dolar